Ambush Alley


Ambush Alley (dále jen AA) je skrimishovou hrou z dílny americké firmy Ambush Alley Games. AA se ve své základní verzi zabývá bojem armádních jednotek proti vzbouřencům.  V této hře se ocitnete v roli velitele, který vede pár správných chlapů proti spoustě nevycvičených ozbrojenců. Čekají tak na Vás současná horká místa jakými jsou Čečensko, Irák či Afghanistán.

 

Regulars - Armádní jednotky

Armádní jednotky jsou perfektně vycvičené, mají velkou palebnou sílu, zdravotníky a samozřejmě nejmodernější vybavení, mezi které patří bojová vozidla pěchoty, bezpilotní průzkumné letouny nebo prostředky pro boj v noci. Jejich nevýhodou je nízký počet a to že právě šlápli do vosího hnízda...

Vojáci na misi

Insurgents – Vzbouřenci

Vzbouřenci jsou oproti armádním jednotkám nevycvičení a nemají k dispozici vyspělou techniku. Kvalita je ovšem nahrazena kvantitou a odhodlaností.

 

AA je simulační hra, strany nebývají vyrovnané, a proto zde ani nehledejte bodové hodnoty jednotek. Scénáře vám představí situace, kterým jsou současní vojáci vystaveni, například záchranu rukojmí, obranu sestřelené helikoptéry nebo obsazení nepřátelských pozic. A takové akce ve skutečnosti nebývají ani zdaleka vyrovnané.

K charakteristikám hry patří třeba to, že se nehraje standardním I Go You Go systémem, ale armáda má vždy inciativu a vzbouřenci na akce jejích vojáků reagují a následně dochází k pohybu dosud nevyužitých jednotek. Samozřejmostí pro armádní jednotky je možnost taktik používaných například v Iráku, jako je takzvaný bounding overwatch.

Herní město

Další zajímavostí je single-player a kooperativní typ hry (hráč/i se zhostí velení armádních jednotek a herní mechanika zakomponuje akci protivníků). To je hodně zajímavá a lákavá alternativa, pokud zrovna nemáte po ruce protihráče.

Oproti klasickým systémům známým u nás, AA games nevydává pro tento systém modely, protože hry na ní založené nejsou určeny pro specifické měřítko a modely lze sehnat v modelářstvích nebo od výrobců miniatur historického wargamingu (jako například elheim nebo liberation). Tipy na kvalitní výrobce najdete na samotných stránkách AA games v sekci "Miniatures" (měřítka mezi 15-28 mm).

AA samozřejmě není jedinou hrou od AA games, existují varianty pro boj armádních jednotek proti sobě, modulární  sci-fi systém nebo i Ambush Z,  který úplně vybočuje a staví vás do role přeživších v zombie apokalypse. Systémy AA games se neustále rozvíjí, firma se na další edici pravidel spojila s Osprey publishing -  známým nakladatelstvím, které se zaměřuje na military tématiku.

Pokud chcete zkusit alternativu nebo historický wargaming, je AA zajímavou volbou. Jelikož nemá složitá pravidla, jako spousta historických her, je příjemně dynamická, s možností zasadit vaši hru prakticky do jakéhokoli prostředí.

Oficiální stránky Ambush Alley Games

Běžná sekce: 

Komentáře

Moc mne zaujal clanek popisujici hru AA. Moc rad bych privital dalsi clanek, ktery trochu vice priblizi herni mechanismy. Pripadne nejaky odkaz na nejakou ceskou komunitu hracu. Omlouvam se jestli jsem mnel prispevek napsat nekam jinam. Jinak znovu poklona. Stranky jsou naprosto skvele.
Ne je správně :-) Něco je na fóru a něco se i chystá, to ovšem záleží na autorovi, jak se k tomu dostane ;-)
Máš se na co těšit zrovna mám članek popisující pravidla rozdělan navíc přibydou članky o Ambush Z , Force on Force a Tommorow wars. co jsem se dozvěděl od Peggy (spolumajitelka AAG) tak letos krom nové edice pravidel se zaměří na Legions což bude rozšíření pro ambush Z kde přibydou vlkodlaci,Cthulu,nemrtví ale také mimozemštani a jiná zvěrstva   Pak tě musím zklamat co se týče české kumunity několik lidí točí se okolo Flames of war se o to zajímá a take wargamingový klub s Ostravy.ale zatím žadná velká komunita tu není avšak i to se brzo snad změní. o víkendu budeme hrát první hru Force on Force tak možná budeme publikovat članek i ve formě AAR
[url]http://battlefieldpilsen.blogspot.cz/[/url] [url]http://www.hammers-slammers.com/[/url] [url]http://hscrucible.blogspot.com[/url]

To jsem rád, že se to pomalu rozjíždí :-) A těším se na další články, které tomu určitě výrazně napomohou...

Hra Ambush Alley mě velice zaujala a rád bych ji začal hrát, jenže nevím, kde mám sehnat miniatury když nemám paypal.Nevíte někdo kde bych nějaký miniatury mohl sehnat?  
Ondřej Petruška