47 róninů


Znát tento příběh znamená znát Japonsko – rčení, které jednoznačně vystihuje důležitost, kterou hraje legenda 47 róninů v japonské kultuře. Je to příběh o pomstě – ale především o cti. Je to příběh o samurajích-róninech, který v každém ohledu naplňuje podstatu jejich kodexu bushidó. Je to příběh, který se v komiksovém vydání konečně dostal i na český trh.

Obálka komiksu Pro české fanoušky to bylo dlouhé čekání (pokud si tedy nepořídili třeba anglický originál). A to nejenom kvůli příběhu samotnému (který nedávno popularizoval třeba fantasy film s Tomem Cruisem v hlavní roli nebo mnohem věrnější japonská filmová klasika), ale i kvůli tomu, že kresbu si vzal na starost Stan Sakai. Ten Stan Sakai, který je autorem stálice našeho komiksového trhu – králičího rónina Usagi Yojimba.

Sakaiův rukopis je i ve 47 róninech jasně patrný, ačkoli tentokrát mají jednotlivé postavy lidské, nikoliv zvířecí tváře. Příběh samotný má na starost Mike Richardson, spoluzakladatel trojky amerického komiksového trhu, Dark Horse Comics – nutno však poznamenat, že stylem je Sakaiovi velmi blízký. Pod jeho taktovkou se rozvíjí historicky poměrně věrná varianta příběhu (jak tvůrci sami komentují v bohatém doprovodném materiálu na konci knihy, dnešní podání legendy budou zřejmě poměrně idealizovaná, ale takové už legendy jsou).

A rozhodně stojí za to. Možná nejprve na rychlé přečtení, protože s napětím příběh rozhodně nešetří. Zároveň je však 47 róninů knihou, ke které se rádi vrátíte a vychutnáte si ji znovu a třeba pomaleji. Tato legenda má rozhodně poselství a přesah. A oba hlavní tvůrci se jí zhostili se ctí.

Ukázka komiksu

Trochu nezvykle pro Sakaiovy kresby je 47 róninů v barvě. A stejně jako těm několika málo u nás vydaným barevným Usagiho dobrodružstvím i jim barva rozhodně sluší. Navíc podoba, jakou jim dalo Nakladatelství Crew si přímo říká o některé z čestných míst v komiksové knihovně. Pokud máte alespoň trochu rádi Japonsko, je pro vás tento komiks povinnost.

Běžná sekce: