Arzach a Hermetická garáž


Většina komiksů, o kterých píšeme na našem webu, lze spíše zařadit mezi mainstream. Občas dojde i na nějaký výjimečný kousek, obvykle vyčnívající nad ostatní svým příběhem či kresbou. Ale jen opravdu vzácně tu píšeme o komiksových knihách, které lze bez jakýchkoli rozpaků označit za unikátní. A tou je bezesporu velkoformátové vydání komiksů Arzach a Hermetická garáž od francouzského autora Moebia.

Obálka komiksu Moebius je evropská komiksová legenda a oba komiksy v této knize patří mezi jeho nejzásadnější díla. A zároveň mezi díla, která jsou na hony vzdálená tomu, k čemu se běžný čtenář dostane. V Arzachovi sledujeme několik krátkých příběhů, jejichž hlavní hrdina zcela tiše prolétává na svém pterodaktylovi podobném zvířeti podivným surrealistickým světem. Čekejte podivné tvory i podivné činy, jejichž vysvětlení vám mlčící hrdina nedá a nechává je na vaší vlastní interpretaci.

Druhé z děl, Hermetická garáž je Arzachovi zároveň blízké i vzdálené. Blízké je v až snovém pojetí příběhu, kteří mnozí v případě Hermetické garáže přirovnávají k dadaismu. Hermetická garáž je sledem krátkých několikastránkových epizod, a když už se zdá, že jste pochopili její logiku, další kapitola vás rychle vyvede z omylu. Bohatství nápadů, které do ní totiž Moebius vrhá, je totiž zjevně nevyčerpatelné. Oproti Arzachovi tentokrát dojde i na dialogy, které vám ale mnohdy moc nepomohou s pochopením toho, co se na jednotlivých stránkách skutečně děje. Naprosto odlišná je i kresba, ve které jednoduchá černobílá a účelná kresba naprosto kontrastuje s bohatostí a propracovaností Arzacha.

České vydání Arzacha a Hermetické garáže rozhodně není pro každého. Je to ale něco podobného jako navštívit galerii moderního umění – pokud máte rádi experimenty, tady si rozhodně přijdete na své. Čeká vás dvojice klíčových děl evropského komiksu, navíc vzájemně značně odlišná, což zvyšuje šanci, že se v jednom z nich najdete. A i kdyby ne, budete mít pod svou rukou díla, která inspirovala řadu dalších komiksových legend.

Ukázka komiksu

Ukázka komiksu

Běžná sekce: