Bang!


Bang! je společenská karetní hra odehrávající se v prostředí Divokého západu. Hráči na sebe berou postavy pistolníků a jednu z rolí tajně vylosovaných ze čtveřice šerif/pomocník/bandita/odpadlík. Dle nich se pak odvíjí jejich další hra i podmínky pro vítězství.

Pravidla Bangu! jsou krátká a snadno pochopitelná - už po kratší době si tak můžete vychutnat první svižnou partii (samozřejmě se náležitě protahující s rostoucím počtem hráčů - ideální hry jsou okolo šestice). V základní verzi potkáte celkem tři základní druhy karet - karty rolí, karty postav a herní karty.

Balení Bangu!Karty rolí mají výše zmíněné čtyři druhy. V každé hře je mezi nimi jediná karta šerifa, která je rovněž jedinou kartou obrácenou lícem nahoru - role ostatních hráčů tak nejsou známy a je jen na Vás, jak dešifrujete chování svých sousedů a přiřadíte je ke zbylým třem kategoriím. Šerif vyhrává, když ve hře zůstane jen on a jeho pomocníci. Pomocníci jsou asistenty šerifa, snaží se zabít bandity a odpadlíka a chránit šerifa. Úkol banditů je zcela opačný - šerifa zastřelit. Pomocníci a banditi tvoří krom her s malým počtem hráčů naprostou většinu. Čtvrtou a poslední je role odpadlíka, která je stejně jako šerif ve hře jediná. Jejím cílem je zůstat posledním přeživším a bývá tak považována za jednu z nejtěžších, protože tento hráč musí vyvažovat boje banditů a šerifa s pomocníky, tak aby ani jedna strana nezískala výrazně navrch a poslední ránu mohl zasadit právě odpadlík.

Karty postav reprezentují jednotlivé pistolníky a liší se ve dvou základních vlastnostech - unikátní speciálních schopnosti a počtu životů (tři až čtyři - věřte, že v tom je ve hře Bang! pekelný rozdíl). Po pár hrách poznáte, že některé postavy jsou lepší než jiné - což může být slabinou, ale i výhodou hry - vyhrát se dá ostatně i s těmi nejslabšími, pokud je jejich majitel dostatečně šikovný. A naopak, i začátečník může během svých prvních her, než nabere nejdůležitější zkušenosti, zvítězit díky štěstí, které hraje také určitou roli.

Většinu balíku pak tvoří herní karty (a s tímto balíkem se normálně dále hraje, přebytečné karty postav a rolí se pro danou hru vyřazují), které se dělí na řadu poddruhů - jedny mají například okamžitý efekt, jiné zas zůstávají ve hře, dokud z ní nejsou nějakým způsobem odstraněny. Škála možností je opravdu široká a nemá ji zde cenu popisovat. Dvojicí základních stálic je nicméně karta výstřelu zvaná stejně jako hra Bang! (zásah připraví daného soupeře o jeden život) a karta uhnutí Mancato (která - ne jako jediná - umožňuje vyhnout se výstřelu Bangem!).

Samotná hra může trvat pár minut i třeba půl hodiny a déle. To je závislé zejména na počtu hráčů a rychlosti jejich hry, ale i na náhodě, kdy může šerif zemřít shodou náhod už v prvních kolech, než se hra vůbec rozjede. Jak už bylo zmíněno, odzkoušeným ideálem je asi šest (sedm) hráčů - při deseti už docela dlouho čekáte na své kolo a snadno se stává, že ti, kteří hrají v závěru (hru začíná vždy šerif a pokračuje se ve směru hodinových ručiček), vinou zahrání karet s hromadným zraňováním či "nepřátelstvím" protivníků, nemají po prvním kole dostatek karet, aby se dokázali uhýbat zásahům na ně mířeným.

Některé z karet postav a rolí

V prvním rozšíření (u nás spojuje dvě v zahraničí zvlášť vydaná kratší rozšíření) se objevují další nové prvky - mezi nimi i další kategorie herních karet - tzv. sada "Pravé poledne" - reprezentující prvek náhody na dané kolo ovlivňující hru všech hráčů. Pokud Vás Bang! zaujme, rozhodně neváhejte s koupí tohoto doplňku. Hra je s ním o hodně zábavnější. Co se týče dalších rozšíření, tak je spíše nedoporučuji, hra je s nimi mnohem nevypočitatelnější a nevyváženější - ale volba je na Vás, možná Vás láká právě tohle.

Bang! si u nás získal velkou popularitu - není ani divu, když v sobě spojuje poměrně jednoduchá a rychle naučitelná pravidla, svižnou hru, prvek taktiky - to vše shrnuté ve snadno přenosném balíku karet, které se vejdou doslova do kapsy. Pokud hledáte nějakou kvalitní hru pro sebe a své kamarády, u téhle téměř jistě nesáhnete vedle. A zabaví Vás na chvilku i na celý večer.

Běžná sekce: