Blood Bowl


Byl nafouknut prasečí močový měchýř a uspořádán první zápas o krvavý pohár...

Blood Bowl je společenská desková hra pro dva hráče od společnosti Games Workshop a její historie sahá až do roku 1986. Ve své podstatě jde o převedení amerického fotbalu do fantasy světa Warhammeru, kde se na trávnících utkávají týmy složené z ras tohoto herního universa.

Obal hryAle kde by byl Blood Bowl, nebýt korupce a dvojice komentátorů Jima a Boba! V knize pravidel svými peprnými komentáři obohacují herní svět vtípky a posměšnými poznámkami na adresu neutuchajícího pijáctví trpaslíků, úskočnosti elfů, brutality orků a závislosti skavenů na chaotitu.

Kdysi se zápasy hrály do té doby, než jedna strana dala tři touchdowny, namísto časového limitu. Tato praxe byla ukončena po utkání mezi týmy Kishargských medvědodlaků (Kishargo Werebears) a Temných kovbojů (Darkside Cowboys), které muselo být ukončeno po devatenácti dnech, když se dva zbylí členové obou týmů zabili v šílené rvačce o míč. Utkání skončilo v důsledku zániku obou týmů.

A tak je nyní hra rozdělena na šestnáct kol tvořících dva poločasy. V těchto kolech se ve svých tazích střídají hráči (dále označovaní jako kouči, aby nedocházelo k záměně s hráči na ploše, tj. modely), kteří mají pod kontrolou svůj jedenáctičlenný tým, jehož úkolem je položit touchdown, terdy donést ostny okovaný míč (tzv. šišku) do soupeřovy "End Zone".

To jakým způsobem to kouč provede, už záleží na strategii a využívání schopností jeho hráčů.

Balení hry

Základní krabice hry obsahuje kromě hrací desky a pomůcek k hraní i dva týmy, lidi a orky. Každá rasa má své klady a zápory a každý hráč své základní hodnoty. Pohyb, sílu, obratnost či brnění a někteří z nich disponují ještě schopnostmi, které daného hráče specializují na určitou pozici v týmu.

Nicméně, hra vám neznemožňuje poslat křehkého běžce do náruče surových zelenokožců. Věřte, že během hry zažijete spoustu zvratů, díky kterým rádi svého běžce obětujete, protože jakoukoli chybu hra trestá okamžitou ztrátou tahu.

A věcí, které se mohou a s největší pravděpodobností i podělají, je prostě spousta. Naštěstí mají týmy k dispozici takzvané re-rolls, opravné hody kostkou. Je jich ovšem málo a i jejich používání musí hráč pečlivě zvážit.

Základní pravidla jsou jednoduchá a sami tvůrci slibují, že do 15 minut se můžete i vy stát koučem a odehrát svůj první zápas. Po zvládnutí základních pravidel pak hra nabízí rozšiřující pravidla, která do hry přidávají počasí a jeho vliv na hru, náhodné situace a podobně. Zřejmě největším přínosem těchto pravidel je překlopení celé hry do systému lig, které do hry přinesou RPG vývoj hráčů a postupné zlepšování zázemí týmů. Nákupem roztleskávaček, trenérů a úplatků ještě více posílíte svůj vliv na hřišti během hry a teoreticky zvýšíte svou naději na výhru nebo alespoň na přežití.

V roce 1987 ještě na trh přišla rozšiřující edice Blood Bowl - Death Zone, která hru rozšířila o hvězdné hráče, tajné zbraně, kouzelníky, pokoutné ranhojiče nechvalných pověstí a speciální karty magických předmětů, karet náhodných událostí a špinavých triků.

Tak či tak na Blood Bowl je krásné to, že vítězství vůbec nemusí znamenat položit nejvíce "touchdownů". Takže na viděnou na hřišti!

Běžná sekce: