Bolt Action


Historický wargaming byl vždycky trochu punkový. Místo vícedílných miniatur poskládaných dle vaší chutí, několik podobných póz z krabic těch stejných modelářských firem, od kterých jsme si jako malí lepili letadélka. Tuny různých pravidel ke stažení na internetu. A tři vaši známí, které jste k danému systému ukecali, spolu s vámi tvořili celou českou herní komunitu daného systému.

Ovšem i do historického wargamingu začaly vnikat moderní výdobytky wargamingu v ruku v ruce se společnostmi Warlord Games či Battlefront Miniatures (tvůrci Flames of War). A historický wargaming začal být znovu sexy.

Bitva o Normandii - Bolt Action

Vlajkovou lodí Warlord Games je přitom herní systém Bolt Action, který se soustředí na největší konflikt celých dějin, druhou světovou válku. To vše v oblíbeném 28mm měřítku a s boji na úrovni družstev.

Za pravidly Bolt Action stojí taková esa jako Rick Priestley a Alessio Cavatore, tedy lidé stojící za úspěchem Warhammeru či Lord of the Rings od Games Workshop.

Bitvy v Bolt Action nejsou nijak masivní – několik zhruba desetičlenných družstev pěchoty, pár podpůrných zbraní a vozidel. Přesně tak jak malá střetnutí probíhala za druhé světové války.

Sovětští vojáci - Bolt Action

Aktivace jednotek probíhá postupně na základě náhodně taženého pořadí kostek akcí jednotlivých hráčů. Přičemž platí, že jedna kostka znamená akci s jednou jednotkou dle výběru daného hráče. Střelba a boj zblízka jsou pak zjednodušenou obdobou boje ve Warhammeru.

Dnes už Bolt Action tvoří celá řada armád – od klasických stran jako USA, Velká Británie, Německo či Rusko, až po více či méně exotické strany jako jsou Poláci či Finové. Každá armáda pak má pár unikátních pravidel, které hru dál obzvláštňují.

Němečtí vojáci - Bolt Action

Další základní informace najdete na stránce hry na webu Warlord Games, kde si můžete také prohlédnout záplavu modelů k jednotlivým stranám konfliktu.

Za inspiraci na tento článek děkuji Haydenovi, který se ve svém článku (a těch následujících) věnuje Bolt Action ještě podrobněji.

Běžná sekce: 

Komentáře

Tak co Cial, zaujalo tě to a chystáš se hrát? :)__________________________________________________
[url=http://potanswar.blogspot.cz/][img]http://oi59.tinypic.com/117waja.jpg[/...

Já čekám na ty Čechoslováky - pro ty pravidla ještě nemají, ne? :D

No, ne, ale dali by se pravidlově proxovat němcema či rumunama :) ________________________
[url=http://potanswar.blogspot.cz/][img]http://oi59.tinypic.com/117waja.jpg[/...
Tak Čechoslováky v 1st Czechoslovak Independent Armoured Brigade Group v pohodě zahraješ přes Britskej book  
[url]http://battlefieldpilsen.blogspot.cz/[/url] [url]http://www.hammers-slammers.com/[/url] [url]http://hscrucible.blogspot.com[/url]