Dominion: Jak se hraje


I samotný princip hry Dominionu je zajímavý. Podobně, jako to popisuje příběh hry, který ji doprovází, i vy začínáte s málem, abyste se šikovnými tahy vyšvihli nahoru a jako první dosáhli vítězného stupínku.

Po výběru akčních a přípravě peněžních a bodovacích karet, je každému hráči dán stejný (!) startovací balíček deseti karet. To je jeho počáteční kapitál – trojice statků a sedm měďáků. Žádná sláva, ale na nepřízeň osudu nelze nadávat, protože protihráči jsou na tom naprosto stejně!

Abyste nezůstali pořád při tomhle, je třeba začít karty nakupovat. Pro začátek si ale lízáte pětici prvních karet v balíčku. Pokud máte nějaké akční, můžete jednu zahrát (pokud nemáte takovou akční kartu, která vám jich umožní zahrát víc). Na začátku ale žádnou nemáte, což může změnit fáze nákupu.

Ve fázi nákupu totiž můžete koupit jednu z karet, které jsou vyloženy před vámi (pokud na to máte peníze, tak to jsou všechny akční, peněžní i bodovací karty). Zahráním vhodné akční karty v předchozí fázi si samozřejmě můžete počet nákupů rozšiřovat, ale v základu vás čeká jen jeden jediný.

Nákup karet je důležitý, protože jde o jediný způsob, jak vyhrát (bodovací karty), zmoci se k něčemu zajímavějšímu než nákup (akční karty) a mít dost prostředků k nákupům (méně či více hodnotné karty peněz).

Zadní strana balení hry

Nově nakoupené karty, ty využité i nevyužité odložíte na svou odkládací hromádku a lížete si novou pětici. A až vám dojde lízací balíček, jednoduše ten odkládací zase zamícháte a jedete odznova.

Tímto způsobem vám logicky balíček bobtná a bobtná a nedávno zakoupené karty se dostávají do hry. A pokud nedojde na přesun karty na takzvané smetiště (což je spíše výjimečné), budou vám dané karty kolovat v balíčku až do konce hry.

Ten může nastat dvěma způsoby – buď se zcela dolízají tři z deseti druhů akčních karet nebo se vyprodají všechny bodovací karty vévodství. Tak či tak, hra v daném okamžiku skončí a hráči si spočítají, kolik bodů se jim během kol podařilo získat.

Pravidla Dominionu nejsou složitá a po několika málo hrách začnete i více chápat význam jednotlivých akčních karet.  Pak už vám hra vejde do krve a budete si ji moct užívat naplno.