Dominion: Každá hra je jiná


Ptáte se, čím je vlastně ten v poslední době populární Dominion tak unikátní? A co vlastně znamená, že každá hra je jiná? To nejdůležitější vám poodhalíme v tomto textu.

Jak jste si mohli přečíst v úvodním článku, Dominion je zcela karetní hrou, která je někde na pomezí mezi svými "deskovými" (a to od prší až po takový Bang!) a "sběratelskými" (mezi nimiž trůn neochvějně už dlouhé roky drží Magic: The Gathering) protějšky. Nabízí totiž sice svázané, ale i tak velmi široké způsoby, jak učinit každou hru zcela jinou.

Klíčovým prvkem jsou v tomto případě kombinace akčních karet, se kterými se v každé hře hraje. Akčních karet je ve hře vždy deset a přidávají se ke vždy přítomným bodovacím kartám a kartám peněz. Co je však na hře kouzelné – danou desítku akčních karet si můžete vybrat zcela dle svých představ.

nejen akční karty ze hry Dominion

Každá akční karta má rozdílné efekty i cenu a vzhledem k tomu, že už základní balení jich nabízí více než dvacet, čeká vás takřka nevyčerpatelná studnice herních variant.

Pro začátek vám samozřejmě pravidla doporučí několik z těch, které jsou odzkoušené a postavené tak, aby se akční karty ve hře vzájemně doplňovaly. Až se vám ale po několika hrách pravidla dostanou pod kůži, můžete se vydat do neznáma a sami si volit vlastní kombinace.

Právě tato možnost vlastně tvoří z Dominionu několik her v jedné. Můžete nakombinovat karty, které vedou k co největší interakci mezi hráči. Nebo nechat hráče vydělávat velké peníze a budovat mocná panství. A co možnost občas soupeři pořádně zaškodit? To i mnoho dalšího umožní (nebo naopak neumožní, pokud nejsou vybrány) jednotlivé akční karty.

Akční karty jsou jedním z klíčových prvků hry, který ji činí natolik zajímavou, že k ní vyšla už pěkná řádka rozšíření. A další nás ještě čekají.