Dominion: Pobřeží


Dominion: Pobřeží je prvním rozšířením této populární společenské karetní hry. Pokud se vám ohrálo základní balení (což je množstvím kombinací akčních karet teoreticky takřka nemožné, ovšem pro vášnivé hráče celkem reálné), je tu toto první rozšíření, které přináší do Dominionu novou krev.

Obal hry

Pobřeží přináší pár nových mechanik, jejichž naučení je ale pro hráče otázkou chvilky. Prim ale hraje baterie 26 nových druhů karet. A ty se díky těm několika pravidlovým novinkám dokáží až překvapivě odlišit od základního balení a přinést novou porci zábavy.

Nejzásadnější novinkou jsou zřejmě tzv. dlouhodobé karty a karty umožňující vybrat si jeden ze dvou pokynů. Dlouhodobé karty, označené oranžovým okrajem, přinášejí novinku v podobě efektů, které se dostavují nejen v aktuální kole, ale i tom následujícím (např. karta Obchodní loď vám po zahrání přidá dvě mince a totéž zajistí i na začátku vašeho dalšího tahu).

Karty umožňující vybrat si jeden ze dvou pokynů staví na mechanikách, které se navzájem doplňují. Typicky jde o pokyn, který vám něco nahromaďuje (karty, peníze), a o pokyn, který vám to nahromaděné umožní využít.

Krom 26 nových druhů karet dostanete i tři různé obrázkové tabulky, které fungují ve spolupráci s odpovídajícími kartami. Nelekejte se, že o nich v pravidlech není ani zmíňka, pracují s nimi totiž až texty akčních karet.

Rozbalená hra

A na závěr je tu jedna třešnička pro všechny, kteří rádi trochu zaškodí i ostatním hráčům a hrají trochu taktičtěji – třeba karta Embargo vám umožní trestat nákupy vybraných akčních karet.

Pobřeží je hratelné jen s některou ze základních krabic – z nich ale využívá hlavně karty peněz, bodovací karty a karty kleteb. Pokud chcete, můžete si zahrát s kombinací akčních karet pouze z tohoto rozšíření. Anebo je nakombinovat se základní hrou. Pro oba příklady najdete tradičně příklady přímo v pravidlech.

Dominion: Pobřeží je rozšířením, jaké má správně být – s ohleduplným doplněním herních mechanik a hromadou nového obsahu. Toto rozšíření voní námořním dobrodružstvím, piráty a jejich poklady. A fanoušci Dominionu by si jej rozhodně neměli nechat ujít.