Flames of War


Flames of War (dále jen FoW) se v posledních dvou letech těší nesmírné popularitě, proto jsme se rozhodli, že se této hře budeme věnovat i zde na Wargaming.cz.

Flames of War se zabývá evropskými pozemními bitvami na úrovni roty během druhé světové války. Hráči velí četám pěchoty, obrněným vozidlům - ať už jde o tanky, transportéry nebo třeba samohybná děla, dělostřelstvo či dokonce letadla.

Logo Flames of War

Armylisty, tedy pravidla pro sestavení armád, se nacházejí knihách zvaných Intelligence Book, kde najdete různé jednotky pro danou armádu a období. Například kniha Turning Tide se zabývá Spojenci během bitvy o Normandii v roce 1944, zatímco kniha North Afrika zase válkou v Africe a Itálii v letech 1942-43 a obsahuje jak jednotky Osy, tak Spojenců.

BitvaHra je krom toho obecně rozdělena do tří období - Early, Mid a Late. Early se odehrává v dobách velkých vítězství Třetí říše v letech 1940-1941, Mid během let 1942-1943 a Late se věnuje závěru války, tedy rokům 1944-1945.

Na rozdíl od ostatních her hraných u nás, je ve FoW kladen velký důraz na co největší autentičnost armády, která je částečně odvozena od trochu menší volností, kterou při jejím vytváření hráčům FoW dává. Většina hráčů se pak ještě nad to snaží mít co nejpřesněji minulosti odpovídající armádu pro dané období.

Hra používá systém IGOYGO - hráči se střídají po jednotlivých kolech, která jsou rozdělena do několika fází – pohyb, střelba atd.

Během svých kol mohou jednotky provádět mnoho akcí, které Vám pomůžou zvítězit nad nepřítelem. Pěchota se může zakopat a držet pozice proti nepříteli, dělostřelstvo může krom smrtících salv střílet i kouřové clony a Vaše děla se mohou ukrýt a čekat, než se objeví správný moment, aby zasáhla nepřítele do bočního nebo zadního pancíře.

FoW je založena na hraní scénářů, kterých je v pravidlech celkem 12 a jsou rozdělené do tří kategorií – fair fight, defensive battles a mobile battles.

Bitvy

Zatímco ve fair fight mají hráči stejný cíl mise, v defensive battles jeden hráč útočí a druhý se brání. V mobile battles je úkol o trochu složitější - musíte udržet své vlastní objectivy a zároveň musíte prolomit nepřítelovu obranu a obsadit ty jeho.

Herní systém FoW je u nás velice rozšířen a většina velkých měst má svou komunitu. Hodně hráčů vnímá FoW jako historický wargaming a komunita obecně negativně vnímá hráče, kteří chtějí pouze za každou cenu vyhrát a snaží se zneužít mezer v armylistech, pravidlech a podobně. Na rozdíl od některých jiných herních systémů, který jsou u nás rozšířeny, je komunita velice otevřená nováčkům a nestává se, že by se setkali s negativním přístupem ze strany "elitářů".

Bitva

Pražská herna Mephit pravidelně pořádá miniturnaje i větší turnaje jak týmů, tak jednotlivců. Většina pražské komunity se zdržuje právě tam. A pokud nejste z Prahy, určitě najdete hráče i v každém větším městě, z nichž některé mají taktéž opravdu velké herní komunity.

Pokud tedy cítíte, že v kůži velitele amerických výsadkářů udržíte Bastogne, nebo chcete obsadit vesnici Ponyry tanky Panzer IV během operace Citadel, bude FoW hra právě pro Vás.

 

Oficiální web hry

Běžná sekce: