Fluff Warhammeru 40.000: Vesmírní mariňáci


Pokud by mělo být něco označeno jako ikonický prvek univerza Warhammeru 40.000, pak by nebylo příliš složité volby. Jedná se o vesmírné mariňáky, geneticky vylepšené ochránce lidstva.

Vesmírní mariňáci jsou nejdůležitějším závažím na váze osudu Impéria lidí, které ji vychyluje směrem k přežití. Jsou absolutním ztělesněním bojovníků. Jsou silní, jsou moudří, jsou dokonalí. Alespoň takoví se jeví v očích obyčejných lidí. Jak ale víme, realita je často odlišná od toho, co si snad můžeme představovat.

Vesmírný mariňák v bojiVesmírní mariňáci se dělí do více než tisícovky kapitul – navzájem nezávislých bojových jednotek, které mají vlastní bitevní prostředky a kterým je přidělen vlastní domovský svět, který spravují a ze kterého čerpají prostředky a nové rekruty. Toto rozdělení je důsledkem historické zkušenosti, snahou, aby bylo zabráněno tomu, že když se náhodou do čela některé kapituly dostane zrádce, aby měl kontrolu nad významnějšími silami.

Do řad vesmírných mariňáků jsou přijímáni ti nejnadanější mladíci vybraní z domovského světa či světů té které kapituly. Mladý věk zajišťuje to, že většina z nich bude schopna podstoupit genetickou a operativní proměnu v nadlidi, kterými vesmírní mariňáci vlastně jsou.

Během tohoto dlouhého a náročného procesu, během kterého mnozí odpadnou, se těla rekrutů zcela změní. Kosti jim zesílí a jejich postava zmohutní a vyroste do výšky. Je jim voperována řada orgánů, jako třeba náhradní srdce či žlázy produkující protilátky proti řadě jedů, které se ve vesmíru vyskytují. Jejich smysly dosáhnou ostrosti a přesnosti, které jsou pro běžného člověka nepředstavitelné.

Neméně významnou částí vzniku nového vesmírného mariňáka je však i jeho výcvik, během kterého jsou vedeni veterány tisíců válek. Tento proces je zocelí natolik, že když poprvé vstoupí na opravdové bojiště, jejich bitevní schopnosti jsou pro obyčejné vojáky takřka božské.

Svou dráhu člena kapituly obvykle zahajují jako průzkumníci, lehce vybavené jednotky předsunuté před bitevní linii, kde se nejvíc mohou naučit o taktice boje spojenců i nepřátel. Pokud se osvědčí, budou přijati mezi bitevní bratry, z kteréžto pozice mohou dále stoupat. Mohou se v nich probudit výjimečné střelecké schopnosti, a pak jsou zařazeni do jednotek devastátorů, nebo jsou skvělými bojovníky zblízka a jejich osudem se stanou útočné jednotky.

Jen ti nejvýjimečnější se dostanou dále. V některých se probudí skryté psychické síly a stanou se z nich knihovníci, mocné postavy, které dokáží spoutat sílu své mysli a využít ji proti nepříteli. Ti nejhorlivější se mohou stát kaplany, těmi, kteří vedou své bratry ve víře a před bitvou rozdmýchávají oheň v jejich srdcích.

Pokud si rozumějí se stroji, mohou být vysláni k tajemnému společenství Adeptus Mechanicus, aby se od něj učili tajemství techniky. A pokud se ukáží jako zcela výjimeční, mohou se z nich stát kapitáni, tedy velitelé jedné z deseti kompanií, které tvoří jednu kapitulu. A ten nejlepší v jedné generaci, a jen ten, se může stát pánem kapituly.

Mohutná postava vesmírných mariňáků jim umožňuje nosit propracované silové zbroje, zařízení, která je chrání před mnohými nástrahami bojiště a po nasazení helmy jim dokonce umožňují bojovat i ve vzduchoprázdnu vesmíru. Právě v těchto zbrojích, zbarvených v barvách kapituly a ozdobených jejími insigniemi, je lze zahlédnout, jak neohrožení kráčí mezi hvízdajícími kulkami, zatímco zaměřovače jejich bolterů hledají své cíle.

Bolter je jejich nejoblíbenější nástrojem. Nebezpečnou a mocnou palnou zbraní, která dokáže střílet speciální náboje, které mají vlastní pohon a po nárazu explodují a trhají těla svých obětí.

Ultramariňáci

Ve více než tisícovce nejrůznorodějších kapitul, které se od sebe často velmi liší, jak zjevem, tak stylem boje či jinými zvyklostmi, jsou některé, které nad jiné vynikají. Ať už jsou to Ultramariňáci, kteří věrně uctívají řád. Nebo neurvalí Hvězdní Vlci, divocí bojovníci, svým zjevem i chováním skutečně připomínající své kapitulní zvíře. Či Krvaví Andělé, kapitula stíhaná zoufalým prokletím, které z jejích mariňáků může udělat po krvi žíznící bestie. Nelze zapomenout ani na Temné Anděly, skrývající strašlivé tajemství, jehož prozrazení by mohlo znamenat jejich zkázu. A Černé Templáře, kteří se neustále vydávají na křížové výpravy za napravením zla v Galaxii.

Šlo by tak pokračovat ještě dlouho, neboť zdroje týkajících se nejlepších bojovníků Impéria skrývají vskutku nespočet podrobností. Není divu, že jejich kouzlu odolá jen málokterý fanoušek příběhového pozadí univerza Warhammeru 40.000. A nejen ten, vždyť i v samotné hře se jedná o zcela jednoznačně nejhranější armádu.

 

Obrázky v tomto článku pochází z artworků ke hře Space Marine.