Force on Force


Force on Force (FoF) je herní systém z dílen Ambush Alley Games (AA Games). FoF vychází ze základního systému hry Ambush Alley. Tato varianta dává hráčům možnost postavit dvě armády nebo vycvičené celky proti sobě. Hra je svým herním systémem schopna simulovat jakýkoliv konflikt od roku 1900. 

Bojové jednotky

Jak se to hraje?

FoF nevyužívá systém IGO/YGO (I Go/You Go), ale herní systém AA. Herní kolo začíná hodem o iniciativu. Hráč, který vyhraje, se stává útočníkem (Agressor) a ten druhý obráncem (Defender). Útočník aktivuje své jednotky a provádí s nimi akce. Pokud se dostanou do zorného pole jednotek obránce, ti mohou na jejich akce reagovat. Akcí, které může útočník provádět, je mnoho - například střelba, pohyb, povolání dělostřelecké palby nebo přechod na overwatch. Jestliže obránce zareaguje, jednotky útočníka mohou změnit plán a reagovat na novou situaci, například opětovat palbu nebo se rychle přesunout - pak o tom, kdo bude reagovat první, rozhoduje hod. Takto hra pokračuje, dokud není splněn scénář nebo neuplyne určený počet kol. Hra obsahuje herní karty tzv. Fog of War které znázorňují změny na bojišti, se kterými se nepočítalo (např. nečekaná podpora, bouře omezující váš efektivní dostřel a umlčující vaší leteckou a dělostřeleckou podporu). FoF má složitý systém morálky, obsazování i ničení budov a mnoho dalších mechanik.

Bojové jednotky

Pěchota, tanky, dělostřelectvo a letecká podpora

FoF byl původně vyvíjen jako simulace pěchotního boje, ale tvůrci implantovali i podpůrné jednotky, jako jsou obrněné transportéry, tanky, helikoptéry a další elementy. Hráči dostávají pod své velení nejen pěšáky a obrněnou podporu ale i dělostřelecké baterie nebo bezpilotní stroje predátor.

 

Generický systém

FoF je hra založená na generickém systému. Generický systém znamená, že hra nemá pevně dané armylisty ani svět. Pravidla jsou psaná univerzálně, aby se dala aplikovat jak například na válku v Afgánistánu, tak i na boje v Normandii v roce 1944. Pravidla obsahuji několik organizačních struktur a hodnot vozidel pro moderní boj i pro druhou světovou válku a několik scénářů pro obě období. Takže máte-li k dispozici modely, můžete rovnou skočit do akce.

Bojové jednotky

Verdikt

Tento herní systém není určen pro každého. Pro hráče, kteří hledají turnajové hraní, tato hra určitě není. Je spíše pro lidi, kteří mají rádi vojenskou historii a nevadí jim shánění podkladů pro vývoj vlastních scénářů. Hra má ze strany autorů velkou podporu a vydání si vzala pod svá křídla firma Osprey Publishing, která je známá tím, že vydává knihy zabývající se vojenskou historii.

Oficiální stránky Ambush Alley Games

Běžná sekce: