Goon 4: Čest a děsivé konsekvence z ní plynoucí


Čtvrtý díl originální komiksové série Goon spatřil světlo světa i v českém vydání od nakladatelství Comics Centrum a nutno říct, že se opravdu podařil! Fanoušky série rozhodně potěší a má potenciál zaujmout i ty, kteří s ním dosud nedostali do styku.

Ukázka komiksu Čtvrtý Goon je tak trochu návratem ke kořenům – první díl série byla bomba, druhý mu zdatně sekundoval, nutno ale říct, že třetí už malinko ztrácel. Ale Čest a děsivé konsekvence z ní plynoucí dávají jasně najevo, že šlo jen o drobný výkyv a tato série prostě má svou laťku, ke které se teď zase vrací.

Čtvrtý díl je znovu sérií samostatných povídek ze světa míchajícího gangsterky a brakovou americkou fantasy/hororovou literaturu první poloviny dvacátého století, které ho dál prohlubují a prokreslují. Spíše než postupně se posouvající příběh tak čtvrtý díl představuje směsici svérázných dobrodružství – v čemž se někteří čtenáři mohou malinko ztrácet, protože po patřičné prožití příběhů, je znalost předchozích tří knih celkem důležitá (ale jak už je uvedeno výše, Čest a děsivé konsekvence z ní plynoucí mají své kvality, které zaujmou i úplné nováčky v tomto světě). Pokud ale přijmete tuto hru, není těžké pochopit, proč za Goona dostal Erik Powell komiksového oscara, cenu Willa Eisnera.

V Goonovi se potkáme s celou řadou známých postav, většinou ale v pro ně nezvyklých rolích. Goon se tak představí jako hráč amerického fotbalu, doktor Slitina jako záporák a odehraje se i svérázná variace na oblíbený americký příběh, Duch vánoc minulých. To jsou tři příběhy, které se ve čtvrtém Goonovi skrývají a které v sobě všechny mají kus specifické originality, které je činí neobvyklými nejen v české komiksové produkci, ale i samotné mezi sebou.

Ukázka komiksu