Hellboy 10: Paskřivec a jiné příběhy


Pokud už jste pár příběhu Hellboye přečetli, asi víte, co od nich čekat. O to víc potěší, když stávající řadu dobrodružství trochu naruší kniha, která je prostě jiná. A tou je právě Paskřivec a jiné příběhy.

Obálka komiksu Jak už název napovídá, jde o sbírku různých příběhů. Scénář k nim má většinou na svědomí Mike Mignola a pokud ne, dal příběhu alespoň prvotní námět. U kreslícího prkna se tentokrát setkali různí kreslíři (včetně samotného Mika Mignoly!), což znamená, že každý příběh má trochu jiné vyznění a styl. A tím, že jednotlivé povídky vyšly na světlo světa i v různých letech, čeká vás u každého příběhu trochu něco jiného.

Punc zajímavosti dává každé povídce i krátká předmluva Mika Mignoly, který popisuje pozadí vzniku daného kusu a tak trochu i uvádí čtenáře do děje.

Poněkud překvapivá je v jednotlivých povídkách spíše vedlejší role samotného Hellboye. Sice ho najdeme ve valné většině scén, ale samotný příběh táhnou spíše jiní aktéři a Hellboy tak působí především ve své roli rozsévače ran a sarkatistických hlášek. Nelze přitom říct, že by to bylo něčemu vyloženě na škodu, neboť v tomhle je Hellboy rozhodně nejzdatnější.

Ze čtveřice příběhů kvalitou jednoznačně vystupuje úvodní Paskřivec. Jednak má na to nejvíc prostoru a jednak se mu daří mnohem více pracovat s napětím a nejistotou čtenářů. Je škoda, že další dvě dobrodružství už jsou značně zkrácenější (a to závěrečné už je jen kratičké). Nicméně Paskřivec to vynahrazuje a není divu, že v roce 2009 získal i jednu z cen Willa Eisnera, obdobu komiksových Oskarů.

Ukázka komiksu

Paskřivec a jiné příběhy patří, především díky titulní povídce, k tomu nejlepšímu, co Hellboy ve svém českém vydání nabídl. Navíc, díky své nezávislosti na celkové příběhové linii Hellboye, jde i o zajímavou knížku do sbírky pro ty, kteří chtějí do světa tohoto paranormálního detektiva prozatím jen nakouknout.

Běžná sekce: