Komiks 300


Tahle komiksová kniha je něco, už když ji vezmete do ruky. Nezvyklý formát i pevná vazba, to vše dává tušit, že tady půjde o něco výjimečného. K tomu, že za tímhle komiksem stojí tandem slavného Franka Millera (scénář a kresba) a Lynn Varleyové (vybarvení), se už asi pohledem nedostanete. Tou dobou už budete na první straně.

Protože 300 je mezi komiksovými znalci a filmovými fanoušky pojem. A rozhodně je to komiks, který musíte mít doma. Což potvrzují i majitelé předchozích tří českých vydání.

Obálka komiksu

Vícenásobné vydání, toho se dočká na českém komiksovém trhu jen málo titulů – a každé takové je důkazem nesporných kvalit daného díla. A že v současné době došlo už na čtvrté vydání 300, to je něco. Ale zcela po právu!

Kdo viděl film, bude tu jako doma. Režisér Zack Snyder v něm čerpal z komiksového originálu doslova. Obrazy komiksu jsou scénami filmu takřka přesně kopírovány – a pokud jste stejně jako já nejdřív viděli film, budete takřka předvídat, co bude na další straně (a možná budete překvapeni, když některé scény filmu, které přeci musí být v komiksu, v něm chybí).

Inu, komiks má jen omezený prostor. O to víc věnujte pozornost jednotlivým obrazům. Miller se někdy vyžívá v komplikovanějších scénách a bylo by jen na škodu komiks rychle proletět – ačkoli v tomhle případě máte takřka zaručeno, že se k němu zase brzy vrátíte.

Ukázka komiksu

Protože příběh statečné třístovky Sparťanů a jejich krále Leonida v obraně hodnot Řecka proti naprostému despotismu Perské říše a jejího zvrhlého krále Xerxe rezonuje stejně tak v dějinách světa, jako díky 300 v dějinách komiksu.

I kdyby nás brzy nečekalo pokračování populárního filmu, bylo by 300 pro komiksové (ale i nekomiksové!) fanoušky jasnou volbou. Teď už nezbývá, než jen jasně říct, tohle si nenechte ujít!

Běžná sekce: