Komiks Darebák


Comics Centrum pokračuje ve vydávání velkoformátových kousků Franka Milllera, jednoho z nejoblíbenější a zároveň nejoriginálnějších amerických komiksových tvůrců. A Darebák, vytvořený v autorském tandemu se Simonem Bisleym je další vynikající anti-utopistickou vizí naší budoucnosti.

Obálka komiksuMalý Jason, alespoň jak se mu říká, má za sebou hrůznou noční můru neúspěšného útěku. Probouzí se ale v nemocnici po těžké nehodě, obklopen vystrašenými rodiči. Možná by si měl oddechnout, že je v pořádku. Až na to, že si je zatraceně jistý, že nic z toho není pravda.

A jak se brzo dozvíme, na tomhle idylickém světě není idylické naprosto nic. Neboť v nejlepším duchu Orwellova 1984 za každé zlepšení padne aspoň trojice svobod. Tohle je totiž manifest toho, kam míří údajná snaha centrálně zlepšit lidské životy.

Nebo kde by mohla skončit, pokud se cestou něco zvrtne. V tom, že z lidí budou stvoření chováním i myšlením nijak se neodlišující od robotických stvůr, které jsou vlastně dokonalejšími formami lidí, ne jejich napodobeninami. Neboť roboti dokáží své příkazy plnit naprosto chladnokrevně a matematicky přesně.

Ukázka komiksu

Tímhle vším prochází Jason. Je to příběh o odvaze a nezdolnosti lidského ducha, který se nenechá zotročit. To vše zabalené v grafickém hávu hodném atmosféry díla. Můžete každé okénko jen prolétnout a také se můžete utopit na dlouhé minuty v každém jeho detailu. Nebo prostě obojí.

Pokud se vám líbila Millerova Drsná škola nebo prostě jen chcete okusit, jak vypadají komiksové legendy, tak je Darebák skvělá volba. Ať se takové budoucnosti světa chcete vyhnout nebo nevěříte, že může nastat.

Stránky komiksu na webu Comics Centrum.

Běžná sekce: