Modrá Crew 3: Okko


Nakladatelství Crew patří bezesporu k lídrům českého komiksového trhu. Krom řady úspěšných sérií – od superhrdinů jako Batman, přes Živé mrtvé, až po japonskou mangu typu Naruto – se věnuje i méně známým, ale neméně kvalitním komiksovým kouskům. Krom samostatných knih to často bylo i v rámci časopiseckých sešitů. Ovšem ruku na srdce, komiksové sešity u nás nemají takovou tradici, a tak když přišla Crew s novým formátem jménem Modrá Crew, spojila v něm periodicitu a volnost časopisu, s formátem a rozsahem knihy.

Obálka komiksu Nespornou výhodou Modré Crwe je, že v jednom nebo dvou výtiscích může vyjít samostatný komiks (nebo uzavřený díl série). A ve třetí Modré Crwi je to Okko, odehrávající se ve středověkým Japonskem inspirovaném světě. Pokud vám naskočí Usagi Yojimbo, tak jste na správné adrese – byť v podání Okko se dočkáte dospělejšího a temnějšího příběhu. Autorem tohoto komiksu je francouzský autor  Humbert Chabuel, nebo-li Hub, a na to, že jde o jeho sólovou prvotinu, tak je třeba smeknout.

V knize najdete příběh Cyklus vody, který je první částí čtyřdílného cyklu. Nemusíte se v tomto ohledu bát, příběh je samostatný a uzavřený – spíše vás to bude inspirovat k čekání, zda nás ještě Crew nepřekvapí navazujícími pokračováními. V Cyklu vody sledujeme výpravu lovců démonů vedenou róninem Okkou, doprovázeným bojovným obrem Noburou a podnapilým mnichem Nočinem, ke kterým se přidá ještě malý hrdina. Jejich protivníci budou nebezpeční a krom šípů a ostrých katan se dočkáme i magie a trochy mechanických strojů.

Okko má rozhodně šťávu a originalitu a pokud jste fanoušek samurajů a středověkého Japonska obecně, neměli byste si jej nechat ujít. Pokud bychom měli komiks přirovnat k jiným sériím vydávaným u nás, byl by to bezesporu zmiňovaný Usagi Yojimbo (s ohledem na prostředí a protivníky) a snad Zaklínač (pojetím příběhu, akcí i občasnými odlehčeními). A jestli se vám to zdá jako zajímavá kombinace, tak máte pravdu!

Ukázka komiksu

Běžná sekce: