O Solomonu Kaneovi


Solomon Kane je postavou z děl Roberta E. Howarda, známého zejména jako tvůrce barbara Conana. Je to puritánský šermíř z přelomu 16. a 17. století, který putuje po světě a bojuje se zlem ve všech jeho formách. Je popisován jako vysoký hubený muž s bledou tváří a v černém oblečení i klobouku. Po boku nosí rapír, který s umem ovládá v boji, a obvykle i pistole. Jeho boj proti všemu špatnému se odehrává prakticky na polovině světa - při svém putování zavítá jak do Evropy, tak do srdce černého kontinentu, tehdy neprobádaných hlubin Afriky.

Tento hrdina se poprvé objevil v časopise Weird Tales v roce 1928. Solomon Kane se pak objevuje v celkem devíti kompletních Howardových povídkách, čtyřech fragmentech a třech básních. Později samozřejmě na příběhy této postavy, poněkud zastíněné slavnějším barbarem Conanem, navazovali i další tvůrci - ať už v podobě dalších příběhů a knih, komiksů či aktuálněji i filmu.

Vzhledem k tomu, že před několika lety uplynulo 70 let od smrti R. E. Howarda, získávají jeho díla, včetně barbara Conana či právě Solomona Kanea, dle českého práva status volného díla a jejich majetková autorská práva nejsou už dále chráněna. To se samozřejmě týká jen původních textů, ne překladů či pozdějších přidaných ilustrací.

Běžná sekce: