Osadníci z Katanu


Legenda všech legend deskových her, to jsou Osadníci z Katanu. Držitel prestižního ocenění Spiel des Jahres z roku 1995 a české obdoby Hra roku (v roku 2004) byl jednou z prvních opravdových deskovek, které si ve velkém podmanily český trh. A jednou z prvních z německé líhně, které prorazily nejen do Evropy, ale i celého světa.

Designér Klaus Teuber přišel s jednoduchou, ale variabilní a taktickou hrou zasazenou do prostředí osídlovaní nově objeveného ostrova. Pravidla Osadníků se skutečně zvládnete naučit za pár minut. Není v nich moc složitého – ale v jednoduchosti se skrývá síla.

Obal hryPravidel je jen tolik, že se vejdou na čtyřstránkový návod, navíc bohatě doprovázený ilustračními obrázky. A kdybyste si nebyli jisti, můžete konzultovat pravidlový almanach. Orientace v něm je sice trochu náročnější, ale s ohledem na to, že i on má jen pár stránek, tak těch pár drobností ke hře najdete celkem rychle.

Ale k samotné hře – vaším cílem bude získat deset vítězných bodů dříve než vaši soupeři. K tomu vám pomáhá výstavba vesnic, měst či získávání přímých vítězných bodů. Předpokladem k jejich získání jsou ale suroviny. Máte k dispozici pět základních – dřevo, rudu, obilí, ovce a cihly. Jejich různými kombinacemi můžete stavět či si kupovat akční karty.

Ovšem suroviny nezískáte jen tak – jejich získání částečně ovlivňuje náhoda (hod kostkou), ale výrazně i vaše strategické myšlení (obsazení důležitých míst dříve než vaši soupeři). Přemýšlení, kam do hexagonové sítě umístit nově získanou vesnici je skutečnou výzvou a rozhodnutí se velmi brzy může ukázat jako správné nebo fatálně špatné.

Rozehraná hra

Kouzlem Osadníků z Katanu je množství cest, kterými lze dosáhnout kýžených deseti bodů. A to i v rámci takto jednoduchých pravidel.

Přestože už téhle hře táhne na druhou desítku let, stále neztrácí nic ze svého kouzla ani v konkurenci modernějších titulů. V péči Albi se už navíc přešlo od původních dřevěných hranolků (pamětníci vědí) k plastovým miniaturám vašeho osadnického snažení.

Takže jestli jste Osadníky z Katanu zatím míjeli, tak teď je ten správný čas to napravit. Tato hra je legenda – a zřejmě jí ještě dlouho zůstane.

Běžná sekce: