Pérák: Oko budoucnosti


Českých superhrdinů je jako šafránu. A ještě mnohem méně je těch, kteří nevznikli v nedávné době, ale mysli lidí opanují už celá desetiletí. Minimálně jeden takový existuje a oproti kolegům amerického původu si slávu nezískal v komiksu, ale naopak si na své komiksové zpracování musel pěkně dlouho počkat.

Obálka komiksu Řeč je o Pérákovi, hrdinovi z dob druhé světové války. Jméno mu daly pružiny připevněné na nohou, díky kterým mohl provádět své diverzní akce proti Německým okupantům, při kterých skákal ze střechu na střechu, z jedné strany ulice na druhou, ale třeba i přes vltavské údolí. Spíše než o nadlidskými schopnostmi obdařenou postavu, tak šlo o českou obdobu Iron Mana, vynálezce, který se rozhodl konat dobro.

V knize Pérák: Oko Budoucnosti (která má mimochodem ambice nastartovat novou sérii) činí autorské duo Petr Macek a Petr Kopl z Péráka postavu, která rozhodně nekoná zcela kladné skutky, ale má i své slabůstky. To je rozhodně osvěžující pohled. Zároveň, byť je základní děj trochu šablonovitý, skrývá celkem dost překvapení a originálních nápadů. Na druhou stranu, příběhu by ještě slušelo větší propracování, do dokonalosti chybí odstranění zkratkovitosti některých událostí. Prostě se někdy v ději pospíchá více, než by se muselo.

Pérák: Oko budoucnosti není dokonalým komiksem, ale je rozhodně dílem, které ukazuje, že i u nás vznikají zajímavá díla, která směle snesou srovnání s mnohými zahraničními sériemi. A české prostřední a chytré narážky jsou k tomu jen jeden velký bonus. Stejně jako bohaté přílohy k příběhu i komiksu samotnému.

Ukázka komiksu

Běžná sekce: