Plutona


Nakladatelství Crew u nás nevydává jen komiksové série jako Živí mrtví, Usagi nebo Batman, které na webu zmiňujeme docela často, ale i samostatné komiksové knihy. Dost často jde o poměrně originální kusy – a přesně takovým je i Plutona. Nečekejte přitom žádné dílo z ohmataných polic komiksových legend, Plutona v originále vyšla sotva před pár roky a českým čtenářům se tak naskýtá další vzácná příležitost nahlédnout do světové komiksové současnosti.

Obálka komiksu Už dopředu musíme varovat, že Plutona bude patřit mezi díla, které si buď užijete nebo vám vyloženě nesednou. A jako u každého takového díla doporučujeme při čtení vyloženě nespěchat za posledními stranami, na kterých se příběh rozuzlí.

Plutona postavami i příběhem, který je oživuje, připomíná knihy Stephena Kinga, jen přenesené do světa, který se od našeho liší v tom, že v něm skutečně žijí superhrdinové. A v duchu Kingovým knih nečekejte, že půjde o veselé dobrodružství. Zároveň ale Plutona není nijak plochá, krom roviny hlavního příběhu obsahuje jistou míru nadsázky, která v kontextu celkového vyznění knihy zastává spíše roli morbidního humoru.

Stejně jako děj vyvolá zcela jistě rozporuplné reakce i kresba. Ta rozhodně příběh nepřebíjí, na druhou stranu ani není tuctová. Stačí si přečíst některé komentáře čtenářů, které které ji hodnotí přídavnými jmény od těch negativních jako odbytá a divná až po pozitivní jako svěží a originální. Plutona rozhodně není pro každého, ale je jisté, že své skálopevné fanoušky si určitě najde.

Ukázka komiksu