Pomysli na Fléba


Když jsme před několika měsíci recenzovali sci-fi Pandořina hvězda: Bariéra, měli jsme za sebou pořádně rozsáhlou knihu s rozvětveným příběhem. To první platí i pro další knihu, kterou vydává nakladatelství Planeta9, Pomysli na Fléba. Tím však veškerá podobnost mezi těmito dvěma knihami končí.

Pomysli na Fléba je součástí cyklu Kultura z pera Iana M. Bankse. V tomto ohledu pak některé čtenáře potěší, že příběh jako takový je v podstatě uzavřený. Tím pádem jej buď můžete číst zcela nezávisle na ostatních knihách cyklu nebo se po dočtení vrhnout i na ty další, které jsou nebo budou u nás vydány. Tomu odpovídá i to, že samotný příběh je poměrně přímočarý a po většinu času sleduje jedinou příběhovou linku a hlavního hrdinu, Chameleona Horzu, který je malým kolečkem v obřím střetu mezi lidskou Kulturou a Idirskou říší.

Obálka knihy

Co se Ianu M. Banksovi rozhodně nedá upřít, je fakt, že čtenářům dodává přesně to, co mají u space oper rádi: různé rasy živých bytostí, cestování vesmírem a po nejroztodivnějších světech; to vše okořeněné přestřelkami, útěky i odvážnými činy. Postavy v knize navíc nejsou úplně černobílé, ostatně stejně jako obě strany, které se ve válce střetávají.

Kniha jistě potěší každého fanouška space oper. Jen škoda občasných překlepů, které se v ní objevují, což jednou za pár stránek poněkud naruší jinak zábavný příběh. Pokud máte chuť na jednorázovou nenáročnou sci-fi chuťovku, půjde o dobrou volbu.

Ukázka na webu nakladatelství Planeta9