Samurajský meč


Fanoušci Bangu! zbystřete. Tentokrát se na vás nevalí žádné nové rozšíření, ale plnohodnotná nová hra, která je tímto legendárním systémem inspirovaná. V ní se z Divokého západu přesouváme na jiné místo známé svými souboji, do samurajského Japonska.

Krabice hrySamurajský meč je hra pro 3-7 hráčů. Stejně jako u Bangu! se jako ideál jeví počet někde uprostřed. Pravidla hry jsou jednoduchá, ale zároveň dostatečně komplexní, aby zajistila, že se Samurajský meč jen tak rychle neohraje. Doba hraní bývá někdy až nemilosrdně rychlá a k horní hranici inzerovaných 20-40 minut herní doby se dostanete spíš při pomalejší hře více hráčů.

Stejně jako v Bangu! i zde si hráči tahají některou z karet postav. Těch je celkem 12 a ti, kteří si už malinko zvykli na nevyváženost postav z rozšíření pro Bang!, budou u Samurajského meče spíš příjemně překvapeni jejich relativním vybalancováním. K postavám pak samozřejmě patří i tajné role – šógun (jediný odtajněný) a samurajové, ninjové a ronin. Tyto tři skupiny se pak snaží vyhrát hru tím, že budou mít nejvíc tzv. žetonů cti – vynásobených potřebných koeficientem – nebo posledního stojícího muže.

Když mluvíme o stojícím muži, tak nečekejte klasické vypadávání postav. Ne, v Samurajském meči hrají všichni až do konce. Místo životů tu je odolnost – a když vám ta klesne na nulu, stanete se neškodnou postavou a jednoduše počkáte na začátek svého dalšího kola, ve kterém si odolnost doplníte zase na maximum.

Ukázka karet

V Samurajském meči tak místo životů hrají prim už zmiňované žetony cti. Těch hráči na začátku hry dostanou 3-5 a zjednodušeně řečeno si je posléze přerozdělují mezi sebou. Klasickým přesunem žetonu cti mezi hráči je poražení druhého hráče (snížení jeho odolnosti na nulu) odměněné jedním žetonem. A když má některý z hráčů nula žetonů cti, hra končí.

Pro útoky jsou v Samurajském meči zásadní zbraně – ty kombinují jednak samotné udělované zranění (tedy už žádné karty Bang!) a obtížnost (obdoba dostřelu). Pokud nemáte speciální kartu nebo schopnost postavy, můžete kartu zbraně zahrát jen jednou – a napadnou s ní s daným zraněním a s maximálně danou obtížností. Protihráč pak může reagovat už jen kartou Odražení.

To a řadu dalších věcí skrývá Samurajský meč. Těšte se na osvěžující stylové ilustrace, tuhé bitvy a nečekané zrady. Velkým plusem Samurajského meče je, že už nejsou hráči, kteří by vypadli v prvním kole, a pak znuděně sledovali další vývoj. Hra se obecně snaží o co největší vyváženost, což je jen dobře.

Ukázka karet

Takže pokud máte rádi Bang! nebo naopak s touto legendární karetní hrou ještě nemáte zkušenosti, Samurajský meč si určitě ve skupině přátel užijete. Je to rychlá, jednoduchá hra, ideální na společné večery, kdy už by na větší hry nezbývaly čas ani energie.

Běžná sekce: