Sherlock 1: Studie v růžové


U nás vydávané mangy většinou vycházejí z asijských reálií, což je celkem pochopitelné vzhledem k tomu, jaké poklady se tam pro české čtenáře skrývají. O to víc potěší zpracování vyloženě evropského příběhu – Sherlocka Holmese.

Obálka komiksu Jak už dává tušit povědomost jmen dvojice scénáristů: Steven Moffat a Mark Gatiss, nepůjde o zcela originální komiksové zpracování. Předlohou této mangy, pod kterou je podepsaný ještě Jay., je totiž veleúspěšná televizní adaptace BBC vysílaný od roku 2010 s Benedictem Cumberbatchem v roli Sherlocka Holmese a Martinem Freemanem jako doktorem Watsonem. Manga si v tomto ohledu na nic nehraje a přináší čtenářům první díl seriálu v podstatě nezměněné podobě včetně vzhledu hlavních hrdinů.

Umělecká licence, která je přeci jen nutná vzhledem k autorskému stylu, rozhodně nijak neobtěžuje a umožňuje si celý příběh v klidu vychutnat. Pro ty, kteří s mangou nemají velké zkušenosti, bude jistě pozitivem i to, že stylizace postav není nijak velká a je na poměry mangy až fotorealistická. Jedinou kaňkou na kresbě je podobnost postav doktora Watsona a inspektora Lestrada, která může čtenáře občas mást. Na druhou stranu to nepůsobí nijak zásadně rušivě.

Sherlock je oddechovou mangou přinášející dobře známý příběh do komiksové podoby. Pokud jste fanouškem seriálového zpracování dobrodružství tohoto detektiva, máte se na co těšit. Kniha je navíc poměrně přístupná i pro ty, kteří s mangou teprve začínají.

Ukázka komiksu