Space Hulk: Ascension Edition


Space Hulk, věrná adaptace deskové předlohy do virtuálního světa, se vrací v rozšířené podobě. Jaké je Ascension Edition? V čem se liší od své předlohy? A stojí za to ho pořizovat nebo je lepší zůstat u původní hry?

V první řadě je třeba říct, že Ascension  Edition je postavená na původním Space Hulku. Hlavní mechaniky jsou stejné, ale rozšiřuje je několik podstatných nástaveb. Pokud vás bavila původní hra, je slušná šance, že se vám bude líbit i Ascension Edition. A pokud ne, pravděpodobně to ani rozšíření nezvrátí.

Nástavby totiž především dohánějí prvky, které v původní hře chyběly. Tím nejdůležitějším je RPG systém postavený okolo vašich terminátorů. Z vesmírných mariňáků už přestávají být anonymní bojovníci, ale stávají se charaktery, se kterými nějaký čas strávíte. Dokud tedy nezemřou…

Ukázka hry

Na herní obrazovce vás čeká spousta nejrůznějších detailů. Horší je, že přes stíny nejde pořádně vidět mapa.

Pokud totiž nehrajete na základní úroveň, úmrtnost je slušná. S tím, že vám poté z rezerv přistane nějaký nový rek,  se trochu ztrácí právě ten vztah k postavám, který si utvoříte, když už nehrajete s pouhými čísly. Po čase tak i nejlitějšího fanouška asi přestane bavit nahrávat hru z uložené pozice, protože mu zrovna v té misi zemřel oblíbený Eylarr. Ve vašich jednotkách se totiž i při slušném hraní osazenstvo protočí zhruba jednou za tři mise.

Jinak ale RPG prvky přináší hře zase trochu větší hloubku. A spolu s dalšími možnostmi, jak hru hrát, se z ní stává celkem taktická záležitost. Pokud vás tedy množství možností nezahltí.

Co potěší, je fakt, že hra i na slabších strojích běží výrazně plynulejším tempem, než původní Space Hulk v době svého vydání (ono to bude tím, že jde vlastně o takový stand-alone datadisk). Horší je, že se pořád nepodařilo odladit jistou těžkopádnost ovládání, která tvoří hlavní překážku mezi hrou a tím, aby oslovila větší masy hráčů.

Ukázka hry

Celkem tři kampaně, které můžete odehrát za tři různé kapituly (Ultramariňáky, Hvězdné Vlky a Krvavé Anděly) - slušná porce misí...

Fanoušky původní hry Ascension Edition určitě potěší. Kdo původní hru nezkoušel a přitom má rád taktické bitvy, tak by měl dát Ascension Edition šanci. Kdo ale u Space Hulku trpěl kvůli jeho těžkopádnosti, měl by se raději poohlédnout po jiném z nových či teprve chystaných titulů z obou univerz Warhammeru.

V jedné větě: Space Hulk Ascension Edition je vylepšením a rozšířením původního Space Hulku – dočkáte se především RPG prvků a hromady taktických prvků, těžkopádnost a nedostatky původní hry bohužel zůstávají. Pro fanoušky Warhammeru ale i tak půjde o nadprůměrnou záležitost.