Star Wars X-wing Wedgův gambit


Univerzum Star Wars je v posledních týdnech opět pořádně skloňované. Zdá se, že nás čekají zajímavé věci. A mezi nimi zřejmě i trilogie nových filmů vyprávějící příběh po porážce Impéria. Jak to v té době v jedné vzdálené galaxii vypadalo? Jednou z odpovědí může být i druhý díl série Star Wars X-wing, Wedgův gambit.

Obal knihy Wedgův gambit

Odvážné letce na stíhačkách X-wing jsme si představili už v článku o první knize této série, která se jmenuje Eskadra Rogue. V ní skupina těch nejnadějnějších pilotů dala vzniknout nové legendě na straně Nové republiky bojující proti stále se držícímu Impériu i četným odpadlíkům kroužícím nad kořistí.

Wedgův gambit nás ale přenáší dál – až na samotné Imperiální centrum, neboli dříve Coruscant. Srdce galaxie a jedno velké ohromné město pokrývající celou planetu. Právě sem jsou piloti eskadry v utajení posláni, aby pomohli v dalším důležitém kroku v porážce Impéria.

Situace ale není jednoduchá a zrada se skrývá na každém kroku. Nepřítel dokáže být jako v každém špionážním románu o krok napřed. A hrdinům tak mnohdy nezbývá, než se snažit zachránit si alespoň holou kůži.

Pokud se vám líbila Eskadra Rogue, budete spokojeni i s Wedgovým gambitem. Čeká vás poměrně výrazně odlišný děj (nebojte se, leteckých bitev si i nadále užijete požehnaně) a napínavé dobrodružství.

Malinko zamrzí dvě věci. Opět poněkud nechytlavá první polovina s množstvím různorodých nových postav – byť pokud jste zvládli první knihu, tak vás toto nepřekvapí. A pak několik zbytečných nevysvětlených událostí, které se prostě bez vysvětlení stanou. Jen proto, že se autorovi hodily.

Mohu ovšem slíbit, že závěr vás zase pohltí a donutí netrpělivě vyhlížet třetí díl série X-wing, Krytoskou past, který už nakladatelství Egmont připravuje. Wedgův gambit je prostě správnou sci-fi dobrodružnou knihou, která nejde pro nebezpečnou akci daleko.