Stargrunt 2


Stargrunt je strategická hra s miniaturami z dílen Ground Zero Games. Zabývá se bojem pěchoty a techniky v blízké i vzdálené budoucnosti.

Jednotky ve hřeStargrunt 2 (SG2) využívá systém Full Metal AnorakTM, ve kterém jsou velmi důležité morálka a schopnosti velitele. Rozlišuje se kvalita jednotky, kvalita velitele a morálka. Kvalita jednotky ovlivňuje dostřel jednotky lehkými zbraněmi, kvalitu střelby a typ kostky, používanou při hodech na morálku. Kvalita velitele určuje, které testy na morálku jednotka musí házet a schopnost komunikovat s vyšším velením.

Boj probíhá rychle a jednoduše. Jednotka, která střílí, používá minimálně dvě kostky, jednu za svou kvalitu, druhou za palebnou sílu lehkých zbraní a další za speciální zbraně. Obránce hází pouze jednou kostkou, její typ určuje vzdálenost mezi střelci a jejich cílem. Pokud má útočník úspěch (to znamená, že na jedné z jeho kostek padlo vyšší číslo než na obráncově), umlčel nepřátelskou jednotku palbou (Suppresed). Pokud má více než dva úspěchy, jednotka je umlčena a utrpěla potenciální ztráty. Jiný výsledek znamená, že palba neměla účinek. Kostky, které se používají, jsou D4, D6, D8, D10 nebo D12. Typ kostky určuje počet střelců a jejich kvalitu, ale může být změněn terénem, za kterým se jednotka kryje.

Jednotka ve hřePokud došlo k zásahům, čísla na útočníkových kostkách se sečtou a vydělí typem kostky, kterou házel obránce, výsledek určuje počet zasažených. Pak rozhoduje hod na Impact value (hodnotu zbraně) proti hodu na Armour. Zajímavým aspektem jsou ztráty. Vyřazený model nemusí byt nutně mrtvý, může být ošetřen a poslán zpět do boje. A pokud opustíte své raněné, čekají vaše jednotky postihy.

Hra sice není stavěna jako simulátor tankových bitev, přesto jsou boje s tanky jednoduché a hratelné.  Na denním pořádku jsou obrněné transportéry, lehké tanky i neobrněná vozidla. Hra obsahuje i pravidla pro dělostřelectvo a leteckou podporu. SG2 je vytvořen k simulaci boje čet, čili k průměrné hře potřebujete zhruba 40 modelů – 3 družstva pěchoty po 6 až 12, velitelské družstvo a jeden nebo dva týmy specialistů – těmi jsou například kulometná družstva, odstřelovači nebo třeba lovci tanků. Samozřejmě je možnost hrát s větším počtem modelů, ale taková hra vyžaduje více času a prostoru.

Jednotky ve hřeSG2 je generickou hrou a ačkoli má svůj svět, lze hru zasadit do jakéhokoli sci-fi světa. Systém scénářů muže být složitější pro nováčky, protože Stargrunt nepoužívá bodové armylisty. Naštěstí pravidla obsahují několik základních scénářů a na internetu lze nalézt spoustu dalších. GZG disponuje bohatou řadou modelů v 25mm a 15mm řadách. V 15mm měřítku naleznete spoustu vozidel i typů pěchoty. 25mm jsou modely staršího data, a ačkoli jsou některé moc pěkné, jejich stáří se projevuje. V současnosti firma GZG provádí kompletní přestavbu svých stránek a hodlá rozšířit svou modelovou řadu.

SG2 jistě není hrou pro každého. Problémy může mít ten, kdo hledá kompetivní hraní o bodových hodnotách, kde vše je založeno na rovnováze. Stargrunt umí ukázat, že boj nemusí být fér.  Ačkoliv komplexní pravidla se snaží o co největší realismus, je SG2 pořád hratelná a svižná akce. Hra je tak především pro lidi s fantazií, kteří budou vymýšlet vlastní scénáře nebo hrát kampaně s provázaným příběhem.

Běžná sekce: 

Komentáře

SGII mi přijde daleko lepší, než Force on Force/Tomorrow's War, nicméně teď pracuji na českém překladu pravidel... bude to někoho zajímat? ;-)