Štěpán Kopřiva: Křížová palba


Pravda, kriminální romány tu nepředstavujeme tak často. A už vůbec ne, když v sobě nemají ani špetku fantastiky. Pokud je ale autorem Štěpán Kopřiva, tvůrce Asfaltu nebo Holomrazu, je na místě udělat výjimku.

Obálka knihy Jak už bylo řečeno, Křížová palba je kriminální román, který v sobě nemá ani kousek fantasy nebo sci fi. Jde o poctivou detektivku drsné školy. To znamená, že hlavní hrdina je vláčen tu lehce tu hodně drsně celým příběhem. Jak už to tak bývá, vše začíná celkem nevinně. Pokud tedy berete oběšence a nějakou tu ránu jako upomínku plateb lichváři jako nevinný začátek.

Obrovským bonusem pro české čtenáře Křížové palby je zasazení románu do prostředí České republiky. Tedy, mimo Prahu se vydáte jen občas, ale i tak spousta univerzální známých reálií potěší. Druhou silnou stránkou je hlavní postava, na energetických nápojích žijící strážník Policie České republiky. Nečekejte žádného vyloženého klaďase, hlavní hrdina má spoustu stinných stránek. Nakonec si ale dokáže srovnat priority a jít za tím, co je správné.

Křížová palba potěší každého, kdo hledá oddechovou drsnou detektivku. Napětí příběhu graduje spolu s tím, jak se hlavní hrdina čím dál víc zaplétá do svého soukromého vyšetřování. Je to už druhá kniha se stejným hrdinou. Ale pokud jste předchozí knihu, Rychlopalbu, ještě nečetli, není třeba se ničeho bát. Křížová palba se na ni odkazuje jen zlehka a v podstatě nehrozí, že by vám prozradila něco nového. Můžete tak začít, jakým dílem chcete, a užít si pořádnou detektivní jízdu.

Běžná sekce: