Usagi Yojimbo


Komiksová série Usagi Yojimbo (což znamená "Králičí Strážce") je slavným dílem vytvořeným Američanem japonského původu Stanem Sakaiem. Její jednotlivé díly vznikají už od roku 1984 a byly vydány pod hlavičkou řady nakladatelství po celém světě. U nás se o jejich vydávání, které začalo v roce 2007, stará nakladatelství Crew.

Usagi Yojimbo vypráví příběh bojovníka za spravedlnost, ronina Miyamota Usagiho, který prochází Japonskem raného 17. století (období Edo). Co je na této sérii výjimečné - a na první pohled zřejmé - je nahrazení většiny postav polidštělými zvířaty. To spolu spolu s charakteristickou (většinou) černobílou kresbou Stana Sakaie dodává celému komiksu velkou část jeho výjimečnosti a originality. Avšak ani ta nejlepší kresba nemůže zůstat bez příběhu, který provází. Centrem dění je postava králičího ronina Usagiho putujícího Japonskem a bojujícím proti zlu a bezpráví. Jeho protivníky jsou nindžové, banditi či různí mytologičtí tvorové, obývající japonskou divočinu. Skutky tohoto často osamělého bojovníka vypráví o cti, věrnosti, odvaze či lásce. Samotný Usagi je tak věrným ztělesněním samurajských ideálů shrnutých v bushido.

Usagi v typické černobílé kresbě - zdroj: oficiální web

Co se týče stavby vyprávění, pro tento komiks jsou typické krátké příběhy (obvykle okolo deseti stran), které jsou často spojeny více či méně výraznou sítí linií, které se mohou táhnout jak celou sbírkou, tak jen mezi některými jejími částmi. Propojení lze samozřejmě nalézt i mezi jednotlivými sbírkami, což je důvodem, pro který je vhodnější číst Usagiho dobrodružství v chronologickém pořádku - tím zamezíte, že vám uniknout některé odkazy na minulé příběhy či nepochopíte jednání (řeč) postav.

"Pravý samuraj musí vědět, kdy je v nebezpečí a kdy ne!"
- Usagi Yojimbo: Samuraj (str. 19)

Pokud Vám tedy japonská kultura není zcela cizí a rádi byste nakoukli pod její pokličku uzpůsobenou pro ne tak znalé oči ze západní polokoule, nelze jinak než Vám tuto výjimečnou a u nás jednu z nejoblíbenějších komiksových sérií doporučit, jistě nebudete zklamáni. A pokud snad nesplňujete úvodní podmínku, dejte přesto Usagimu a jeho přátelům i protivníkům šanci, možná Vás jejich příběhy uchvátí.

Anglická série už čítá (ke konci roku 2009) přes 130 jednotlivých příběhů a necelých pětadvacet jejich sbírek.

Oficiální web Usagiho naleznete na usagiyojimbo.com.

Běžná sekce: