Usagi Yojimbo 26: Zrádci země


Obálka komiksu Komiksová série Usagi Yojimbo už ve svém českém překladu načala druhou polovinu třetí desítky a nadále si drží svůj status komiksové stálice. Český překlad série navíc už pomalu začíná dohánět anglický originál, a tak se nám do rukou dostávají stále novější a novější příběhy.

Zrádci země jsou podobně jako většina posledních knih série poměrně samostatným dílem, ve kterém se spíše jen mihnou další známé vedlejší postavy. Kniha je tak otevřena i nováčkům, byť těm lze jednoznačně doporučit jiné kousky série – buď s ucelenějším příběhem nebo naopak více samostatnými povídkami.

Zrádci země jsou totiž knihou hlavně pro fanoušky dlouhouchého samuraje. Obsahují několik krátkých příběhů a hlavní dějovou linku točící se kolem armády zrádců neklidně spočívající na bitevním poli. V rámci série rozhodně nejde o nijak zlomové dílo a po příběhové stránce se řadí spíše do průměru. Stan Sakai rozhodně drží svou úroveň, nicméně trochu pokračuje v hledání nového originálního prvku, který by celou sérii zase oživil. To ovšem neznamená, že Zrádci země nejsou stále tou skvělou zábavou, při které se čtenář dozví i něco o japonské historii a mytologii.

O to víc pak zaujme povídka Smrt lorda Hikijiho, která byla v roce 2010 nominována na komiksového oscara, Eisnerovu cenu. Zajímavý, krutý příběh dává vzpomenout na první z Usagiho dobrodružství. A ukazuje, že síla celé série přes několik vynikajících delších příběhů tkví právě v povídkových jednorázovkách.

Ukázka komiksu

Běžná sekce: