Venkovní hra Mölkky


Léto je konečně tady a s ním i doba, ve které nejen hráči deskovek raději tráví čas venku než zavření uvnitř. Většina oblíbených her však na venkovní podmínky není dělaná (vítr, občas pár kapek, nerovný povrch,…), a tak zůstává založena aspoň do začátku podzimu. Co v tom případě hrát?

Co třeba Mölkky? Že je neznáte? Není divu, jde o finskou venkovní hru, která se k nám pořádně dostala až v nedávné době. Je to hra vhodná pro celou rodinu, při které házíte dřevěným kolkem na rozestavené kolíky několik metrů před vámi.

Hra Mölkky

Cílem je dosáhnout 50 bodů s použitím jednoduchých pravidel. Pokud trefíte jen jeden ze dvanácti dřevěných kolíků, připočtete si jeho bodovou hodnotu. Pokud trefíte dva a více, přičtete si bod za každý sražený kolík (tedy maximálně 12, pokud se vám podaří srazit všechny najednou).

Pokud se ovšem třikrát za sebou netrefíte vůbec, padáte na 0 bodů a vypadáváte. Pokud naopak 50 bodů přehodíte, sníží se vaše skóre na 25.

A trefit přesně to, co chcete, není jen tak. Onen tucet kolíků, na který házíte, se totiž nejprve postaví do předem daného rozložení cca 3-4 metry před vámi. Jak se do nich trefíte, rozletí se. A oproti kuželkám je nestavíte zpátky do úvodního rozložení, ale místo toho je postavíte tak, kam dopadly. Nezřídka se tak stává, že během hry některé kolíky doputují na klidně i dvojnásobnou vzdálenost od hráčů.

Hra Mölkky

A to je vše, víc pravidel nepotřebujete. Právě v jednoduchosti je i síla Mölkky. Každé pravidlo má své místo a v podstatě nic nepřebývá. Hra je tak snadno pochopitelná, a pak už je jen na umu správně hodit kolek – nebo na štěstí, že se vám správně odrazí či správně odletí z ruky.

Pro letní zábavu je Mölkky opravdu ideální – ať už je berete na chatu nebo na party. Zatím jsem nenarazil na nikoho, koho by hra nezaujala a to jsem ji hrál s opravdu hodně lidmi. Doporučuji.

Běžná sekce: