Space Hulk: Videoherní klasika v novém kabátě


V polovině srpna se v oblaku kouře a se skřípotem otevřely dveře vedoucí do potemnělých chodeb hulku Sin of Damnation. Mohutné opancéřované postavy terminátorů kapituly Krvavých Andělů vkročily dovnitř, jen aby se za chvilku rozštěkaly hlavně jejich bolterů a po jejich zbrojích zaskřípěly pařáty útočníků. Hulk totiž není prázdný a jeho chodbami se potulují tlupy zapřisáhlých nepřátel – genolupičů.

Ukázka in-game animace

Už dva měsíce tak můžeme okusit reinkarnaci legendární deskové hry Space Hulk do elektronické podoby. A je to okušení plné taktiky a chyb, za které se pěkně draze platí. A pokud jste si hru zatím nenahráli, asi se budete ptát, jaká je, zda stojí za to.

Nejprve uklidníme skalní fanoušky Warhammeru 40.000 (kterých je na Wargaming.cz jistě většina) – Space Hulk rozhodně ostudu nedělá a je pro vás dobrou volbou. U těch ostatních už to bude chtít malinko rozmýšlení.

Než se pustíme do výčtu toho, co se povedlo a co méně, sluší se uvést, že za hrou stojí dánské studio Full Control (rozhovor s jedním z vedoucích pracovníků studia, Thomasem, jsme vám před nějakou dobou přinesli). Přeci jen menší počet tvůrců může přinést jistá zklamání především příznivcům áčkových titulů, protože některé věci nutně padly za oběť úsporám, bez kterých by hra asi nikdy nevznikla.

Briefing před misí

To ani tak nevadí po grafické stránce, která je popravdě slušná a poctivá. Malinko už víc vadí na spádu hry a zejména ovládání, které občas pozlobí a nepochopí, co po něm chcete. A nejvíc pak při absenci RPG prvků a bohatšího příběhu, který by ještě víc podkreslil atmosféru hry. To poslední je bohužel to, co bude většině skalních fanoušků Warhammeru 40.000 asi chybět nejvíce.

Na druhou stranu se povedla spousta věcí – Space Hulk rozhodně není hrou, která by vám dala cokoliv zadarmo. Zdánlivě jednoduchý průchod jednou misí vás může ukolébat a přinést rychlou prohru v té následující. Zvlášť pokud hrajete na vyšší obtížnosti, tak vás zaseklé boltery nepěkně potrápí.

Nastupujeme do mise

Obrovské plus si hra zaslouží vlastně za kompletní převedení svého deskového předchůdce na digitální plochu – věčné smolaře jistě potěší možnost přímo sledovat třeba i virtuální hody kostkou.

Fajnšmekry pak potěší multiplayer a zejména hotseat, ve kterém si to můžete na jednom zařízení rozdat spolu s kamarádem, který se zhostí role genolupičů. V té chvíli pak hra i zkušenostmi vypiplaná taktika naberou úplně jiné obrátky.

Nepřítel číhá za každým rohem

Space Hulk je hra především pro fanoušky předlohy a celého univerza Warhammeru 40.000, stejně jako pro všechny, kteří mají rádi taktiku a trochu přemýšlení nad dalším postupem. Rozhodně ale není pro ty, kteří si představují neohrožený postup ztemnělými chodbami s neustále pálícím bolterem.

Suma sumárum je to velmi dobrá hra, které k dokonalosti chybí jen něco RPG prvků a silnější příběh. Pokud jste se ještě nevydali na lov genolupičů, tak vám doporučujeme to rychle napravit, ať na vás zbydou (a zkušení hráči už vědí, že zbydou).

 

P.S. Obrázky doprovázející článek pocházejí z mise Cleanse and Destroy, ve které máte za úkol se s dvěma pětičlennými týmy terminátorů probít skrz genolupiče a zničit ostatky dvou techmariňáků, aby je vaši nepřátelé nemohli využít ke svým nekalým účelům.