Vrána


Životní dílo komiksového autora Jamese O'Barra, Vrána, je jedním z nejslavnějších příběhů, které se kdy do světa obrazů a bublin podařilo převést. Mistrovský příběh, který doprovází temná aura, je hlavně o lásce, věrnosti a oddanosti. A o pomstě.

Obálka komiksuK Vráně se váží dva velké příběhy. Prvním je ten, proč James O'Barr v osmdesátých letech tuto knihu stvořil. Právě do ní totiž vložil své temné myšlenky, které se mu hlavou honily po smrti jeho přítelkyně. A právě nekonečný stesk a nekončící láska se do stránek Vrány otiskly jako nic jiného.

Druhým příběhem, neméně smutným, se přesouváme do doby, kdy už si Vrána vydobyla svoji slávu a měla být zfilmována. A pro titulní postavu Erika byl vybrán sám slavný Brandon Lee. A právě, když se smůlou stíhané natáčení chýlilo ke konci, byl zřejmě shodou nešťastných okolností zaměněn slepý náboj za ostrý do pistole, která poté jako součást jedné ze scén na Brandona Lee vystřelila. Na toto zranění později slavný herec zemřel, nicméně film samotný se i přesto podařilo dokončit.

Silný příběh samotné Vrány i dvojice těch z reálného světa dávají knize atmosféru, která je takřka hmatatelná. Smutek, radost, láska, nenávist – to vše dokázali James O'Barr a osud slít klidně i na jedinou stránku z celého komiksu.

Co se týče grafické stránky, tak ta samozřejmě odpovídá době vzniku Vrány – tedy osmdesátým létům – a duševnímu rozpoložení zdrceného autora. Nečekejte do dokonalosti dotažený styl, spíše plně sugestivní černobílé kresby.

Ukázka komiksu

Pokud snad lze něco označit jako povinnou komiksovou četbu, pak do ní Vrána jednoznačně patří. A to především kvůli síle pocitů, které přenáší i po tolika letech od svého vzniku. Neznám jiný komiks, který by přinášel tolik žalu, připomínek krásných okamžiků, ale i čiré nenávisti.

Běžná sekce: