Vrána: Soumrak bohů


Vrána, symbol a strůjce pomsty. Ta, která daruje poslední příležitost mrtvým vrátit se na tento svět a pomstít nespravedlivě odňaté životy nevinných. Po dlouhá léta byla vrána spojena se stejnojmenným komiksem James O'Barra, jedním z nejslavnějších komiksů všech dob. Až do roku 2013, kdy na ní navázal další temný příběh pomsty.

Obálka komiksuVrána: Soumrak bohů má s původní Vránou tolik společného a zároveň tolik odlišného. I zde ze záhrobí povstává nesmrtelná a nezastavitelná zkáza. I zde je příběh neuvěřitelné a neodpustitelné křivdy. Pak už podobnosti až na postavu vrány a několik scén odkazujících na originál, končí. Přestože se z hlediska námětu na Soumraku bohů podílel právě James O'Barr, dílo přeci jen nese rukopis svého hlavního tvůrce, Jima Terryho.

A přestože Terry sám odkazuje na svou spřízněnost s O'Barrovým stylem, je poznat, že mezi oběma Vránami uplynulo několik desetiletí. Komiks dostal barvu a výtvarný styl plně odpovídá moderní době.

Proto je pro nové čtenáře Soumrak bohů jistě přístupnější než původní Vrána. Na druhou stranu v této přístupnosti se odhaluje i největší slabina tohoto komiksu – jistě, je to nástupce hodný tohoto jména, ale síla příběhu a poselství, bolesti a žalu je v tomto případě jen slabým odvarem.

Prim tak v tomto případě dostává akce. Nemilosrdnost démona pomsty se strážci zvěrstev koncentračního tábora. Vrána: Soumrak bohů je prostě akčním komiksovým příběhem o mstiteli, který se vrátil ze záhrobí, ne emotivní výpovědí o utrpěné ztrátě.

Ukázka komiksu

Pokud budete k Soumraku bohů přistupovat jako fanoušci původní Vrány, zřejmě budete zklamání jistou prázdností příběhu, který sice bere osvědčené pozlátko pomsty za strašlivé bezpráví, ale uvnitř už tolik nenabízí.

Ovšem pokud ke komiksu přistoupíte bez nějakých očekávání, odmění se vám gradujícím, vypointovaným příběhem, který patří k tomu lepšímu, co lze u nás sehnat. A to není málo.

 

P.S. Perlička na závěr - Soumrak bohů u nás vychází jen pár měsíců po americké premíéře. To se u komiksů jen tak nevidí!

Běžná sekce: