Wartile: Deskovka na počítači


Vikingové, deskové hry, real-time strategie říznutá tou tahovou, příjemná grafika a nutnost přemýšlet – tohle všechno a mnoho dalšího má společného jmenovatele v nové hře Wartile. Dostanete v ní na povel malou skupinku vikingských bojovníků, se kterými plníte rozmanité úkoly na drobné mapě plné nepřátel a překvapení.

Wartile je v Early Access na Steamu a přestože má ještě co vyladit (hlavně ovládání kamery), je to rozhodně zábava. Úkoly, které na vás čekají – a které zahrnují rychlejší či pomalejší postup mapou – jsou většinou výzvou, kterou musíte několikrát zopakovat, než odhalíte tu správnou taktiku dalšího postupu. Zejména ze začátku to hodně podporuje dosavadní absence vysvětlení některých základních mechanik. Těch je ale pár, takže během prvních několika her většinu odhalíte a už se můžete soustředit přímo na hru.

Ukázka hry Wartile

Čím je Wartile specifický, je kombinace prvků z různých prostředí. Hra probíhá v reálném čase, nicméně s krátkými čekáními na možnost další akce. To podporuje taktizování a rychlé promýšlení dalších tahů, protože každé ukliknutí a nepozornost vás bude stát několik, leckdy drahocenných sekund čekání na další možnost pohybu. Z deskových her pak přenáší do počítačového prostředí systém hexových polí, po kterých se bojovníci pohybují a které přidávají další stupeň obtížnosti. Leckdy se totiž stane, že si v úzkém místě vlastní nešikovností svého hrdinného reka zablokujete jeho vlastními kolegy, zatímco z druhé strany na vás tlačí nepřítel. Hra přidává i možnost hrát karty za body, které získáváte plněním dílčích úkolů a pobíjení nepřátel. A rozhodnutí, zda zahrát kartu (například léčení jednotky), může znamenat v pár okamžicích rozdíl mezi výhrou a prohrou.

Ukázka hry Wartile

Největší problém, na který v early access verzi narazíte, bude asi kamera. S bojištěm je třeba celkem pohybovat a přestože je systém ovládání v podstatě klasický, pořád ne a ne úplně vejít do krve. K tomu se ještě přidává nemožnost vidět skrze překážky (ani formou obrysu vašich bojovníků) – v tom ustupuje hratelnost estetické formě.

Na druhou stranu, právě v hratelnosti hra opravdu exceluje. Nedá vám nic zadarmo, ale zároveň je z pohledu mechanik až překvapivě jednoduchá. Nad hrou musíte neustále přemýšlet a přes možnost zpomalit čas je třeba se rozhodovat rychle a promýšlet důsledky vlastních tahů, jako když hrajete šachy. Přitom k možnosti uložit si hru během bitvy se moc často nedostanete, což ještě posiluje onen tlak na to rozhodnout se správně a neopakovat znovu danou misi.

Ukázka hry Wartile

Wartile má rozhodně co nabídnout: krásnou deskovkovou grafiku i potřebu neustále taktizovat a přemýšlet. Pokud jí prominete těch několik nedostatků, kterých je na early access verzi až překvapivě málo, dostanete do klávesnic a myší zábavnou interaktivní deskovku. Přesně takovou, jakou by rozšířená realita mohla přenést třeba na váš stůl. Ale to ještě nějaký rok zabere.

Běžná sekce: