Wings of Glory


Peter již téměř zapomněl, kterak mu nadřízený důstojník připínal pilotní odznak a přál mu mnoho štěstí v jeho nové jednotce. Teď, po 3 měsících nad západní frontovou linií se to zdálo jako z jiného svět. Každodenní starty, intenzivní fyzická námaha při soubojích nad Sommou a, pro ty šťastnější, přistání mu nechávala zatoužit po klidném ránu doma na venkově v Prusku...

Wings of Glory, nebo původně Wings of War, je hra simulující letecké souboje první a druhé světové války. Hráč, ovládající malé letadlo, plánuje své pohyby k zaskočení oponenta a jeho následnému sestřelení. Vlastně nic složitého.

Starter Set pro druhou světovou válku

Každý pilot má pro své letadla balíček zhruba 20 manévrovacích karet, které zohledňují obratnost, rychlost a v neposlední řadě ostatní možnosti letadla. Je nasnadě, že stíhací letouny z roku 1918 jsou mnohem obratnější a rychlejší než jejich starší předchůdci.

Krom obligátních zatáček a esovitých manévrů lze najít i karty umožňující provést tzv. Immelmannův manévr, kterým v krátké době dokázali piloti své letouny obrátit o 180°. Pochopitelně, těžší dvoumístné letouny například tento čistě stíhací manévr udělat nedokážou. Britské letouny filiálky Sopwith zase mohou využít kroutícího momentu vrtule k velmi ostré pravotočivé zatáčce, avšak zatáčky levotočivé jim jdou hůře. Manévrovací balíček je to, co určuje taktiku vzdušných soubojů a zkušený pilot dokáže využít všechny jeho silné i slabé stránky.

Fokker

Samotný tah probíhá tak, že hráč dopředu naplánuje tři manévry, které jsou následně po jednom provedeny. Hra je tak rozdělena do jednotlivých kol oddělených od sebe navzájem plánovací fází.

S každým záznamem v deníku letů se Peterovi vybavují veškeré podrobnosti - škrtícími popruhy počínaje a opojným pocitem při zmáčknutí spouště konče. Veškerý okolní svět jako by se v tu chvíli scvrknul na zaměřovací kříž a letadlo v jeho středu. Příval adrenalinu když vidí odletovat od nepřátelského letounu kusy plátna a konečně, našedlý kouř motoru... Další křížek na kormidlo. Čtvrtý.

Po vykonání každého pohybu se zvláštním pravítkem zkontroluje, zda je cizí stroj v dostřelné vzdálenosti a v palebném úhlu ovládaného letounu. Je-li tomu tak, zasažený pilot bere kartu poškození a tajně si přičítá obdržené zranění, případné další potíže s tím související (zaseknuté kormidlo, hořící letoun, a podobně).

Počty zranění se pohybují přibližně od 0 do 5 a průměrný letoun má okolo 15 možných bodů poškození. Ideální je přiblížit se k nepříteli mimo jeho palebný úhel, avšak některé letouny mají zadního střelce, který obvyklý snadný směr zezadu dobře pokrývá, a proto je třeba vhodně manévrovat a občas i riskovat poškození vlastního letadla.

Dnes večer jej čeká zvláštní mise - v dvoumístném Ufagu bude vyzvedávat z nepřátelského území německého agenta s podrobnými nákresy nového francouzského motoru. Stíhací ochranu mu bude zajišťovat Ludwig- na něj se může spolehnout.

Možností, jak hrát, je povícero. Od prostého souboje přes výzvědné a bombardovací mise až po vyzvedávání agenta nebo útok na jedoucí vlak. I zde platí známé pravidlo, že čím víc hráčů, tím větší zábava a hra v 6-8 hráčích už skýtá opravdové letecké bitvy se vším všudy. Pochopitelně, trvá několik málo her, než člověk získá odhad a nebude se svým letounem padat ze Zeměplochy, ehm, ze stolu.

Japonské zero

Mezi devizu hry patří rovněž jednoduché nastavení složitosti - od základní hry na jedné letové hladině s pouhým počítáním zásahů až po víceúrovňové bitvy s respektováním všech náležitostí (cílené zaměření, kouř, zaseknuté kulomety, a tak dále) a hru tak lze snadno vysvětlit a předvést i úplným nováčkům.

SPADPříští měsíc by měly přijít ty nové Fokkery. Konstruktéři prý odvedli skvělou práci a jejich nejnovější kus je rychlý a obratný zároveň. Konečně udeříme na francouzské SPADy efektivněji!

Pod značkou Wings of War vyšly pro hry v první světové válce 4 série miniatur a dva tzv. Special Packy obsahující balóny. Po změně vydavatele na Ares Games se hra nově jmenuje Wings of Glory a v současné době je připravována 5. série s letouny z počáteční fáze 1. světové války a Special Pack obsahující velká bombardovací letadla.

Jednotlivé letouny lze zakoupit (včetně manévrovacího balíčku) za zhruba 200-300 Kč a následovat by v brzké době měla i samostatná pravidla s ostatními komponenty (zážehové karty, pomocné žetony apod.). Po vytištění zásahových karet (lze stáhnout) tedy postačí už dvě jakákoliv letadla a hráč se může pustit do vzdušných soubojů.

Vynikající zdroj informací a doplňků ke hře je web www.wingsofwar.org.

Poslední sestřel zbývá Peterovi, aby byl neoficiálně titulován jako letecké eso. Pět sestřelů není právě obvyklých, ale zbývá už jen malý krok. Třeba už při příštím vzletu...

Běžná sekce: