Zámek a klíč 3: Koruna stínů


Když jsme před několika týdny informovali o edici Na přání od nakladatelství Comics Centrum, byla to velká šance jak pokračovat v zajímavých sériích, které toto nakladatelství před pár lety rozjelo. A edice prozatím měla úspěch, díky čemuž se čtenářům do rukou dostává už třetí díl série Zámek a klíč od hororového autora Joea Hilla a kreslíře Gabriela Rodrigueze.

Obálka komiksuPříběh z pera Joea Hilla nese punc těch nejlepších hororů z rukou jeho otce, legendárního Stephena Kinga. Ovšem s tím, že do příběhu je přimícháno mnohem víc nadpřirozených prvků, které neplní jen roli nástroje obav a strachu (jako právě u Stephena Kingu či třeba série Vrána), ale přímo hrají v příběhu plnohodnotnou roli.

V Koruně stínů se do příběhu mnohem víc vkládají nové postavy. Naši tři hrdinové, Tyler, Kinsey a Bóďa už nejsou tak osamělí jako dříve. Na druhou stranu, s nebezpečím představovaným jejich pro ně stále neznámým protivníkem, se stále musejí vypořádávat sami.

A s tím, jak se v příběhu objevují nové klíče, začíná přituhovat. Příběh začíná být dost rozvětvený, a tak přijde vhod encyklopedie klíčů v závěru knihy. Škoda, že se na ni v knize nijak moc neodkazuje, takže ji možná najdete až v samotném závěru čtení.

Co Zámek a klíč odlišuje od řady jiných sérií, které u nás vycházejí, je kompaktnost celého příběhu. Z jednotlivých knih je jasné, že tvoří jeden celek a že vše už bylo velmi dobře promyšleno dopředu. Díky tomu se Joeu Hillovi úspěšně daří vyhýbat se hluchým místům a držet spád. Na druhou stranu to vyžaduje čtenáře, kteří nevynechají jediný díl příběhu – čímž by se ochudili o často podstatný vývoj a potřebný kontext, bez kterého by mohly dialogy a vývoj působit zmatečně.

Ukázka komiksu

Zámek a klíč má jako série určitě co nabídnout a je dobře, že se podařilo tenhle originální komiks zachovat i na českém trhu. Rozhodně si to zaslouží. A Koruna stínů to svými kvalitami jen potvrzuje.

Běžná sekce: