Živí mrtví 21: Totální válka II.


Velké finále další kapitoly komiksového cyklu Živých mrtvých je tady. Ještě nikdy se v příběhu proti sobě nepostavily tak mocné síly přeživších lidí. A v boji, ve kterém jsou zombie pouhou kulisou, se krutost v srdcích lidí projevuje naplno a nezřízeně.

Obálka komiksu Dvacátý první díl je očekávaným završením velkého konfliktu mezi lidskými osadami spojenými pod vedením Ricka a Zachránci obávaného Negana. A jestli jsme někdy uváděli, že postavy tohoto komiksu rozhodně nejsou černobílé (a teď nemáme na mysli kresbu), tak v druhé části Totální války se to projeví naplno. Přestože hrdinové jsou předchozími knihami jasně daní, u některých si lze snadno představit, že při vyprávění z druhé strany by nebyly o nic strašlivějšími nepřáteli a padouchy. Některé zásady prostě stojí za to bránit za cenu životů jiných, zatímco nad jinými už postavy dávno mávly rukou.

Přestože příběhu trochu schází náboj prvních dílů a některé náměty se lehce opakují, Robert Kirkman pořád umí. Zejména se závěry pořád pracuje tak jako v řádně napínavém seriálu a ti, co za sebou mají dvacet předchozích knih určitě pomalu trnou v očekávání, co přinese nová příběhová kapitola, která se tou následující otevře. Drobné náznaky samozřejmě jsou, nicméně možností je ještě mnohem víc.

Na Živé mrtvé je potřeba nahlížet na jeden rozsáhlý provázaný příběh, maximálně rozsekaný do několika příběhových kapitol. To pro druhou část Totální války to platí dvojnásob, neboť sama o sobě určitě nijak výjimečná není. Na to v ní Kirkman rozpoutává až moc (místy zmatené) akce na úkor logiky vyprávění. Na druhou stranu tím však zapadá do delšího příběhu a připravuje půdu pro další dobrodružství. A čtenářům nezbývá než čekat, co ještě brutálnějšího na Ricka a ostatní přeživší zombie apokalypsy překvapí za rohem.

Ukázka komiksu

Běžná sekce: