Živí mrtví 26: Volání do zbraně


Když před několika díly prožili komiksoví Živí mrtví poloviční restart díky přesunu příběhu o pár let kupředu, dostala celá série nový impuls. A přestože už máme za sebou několik uzavřených drobných zápletek, vypadá to, že si Robert Kirkman jen chystal půdu pro další pořádný zlom. A ten pomalu přichází právě s Voláním do zbraně.

Obálka komiksu Volání do zbraně obsahuje to nejlepší, na co jsme u série zvyklí. Dojde na boj s oživlými mrtvolami, výpravy do neznáma, zrady… a na konci i na pěkný cliffhanger, poměrně překvapivou situaci, která vás v podstatě donutí sáhnout po dalším dílu, pokud ho máte po ruce. Celkově to vypadá, že na Ricka nečeká žádná klidná budoucnost.

Velkou devizou série je i prokreslení jednotlivých postav. Přestože se postupně vyprofilovala skupina Rickových věrných, na které je spolehnutí, sám Rick občas svých jednáním balancuje ve velmi šedé zóně. V podstatě stačí krok stranou a z dobrého úmyslu se velmi rychle může stát zárodek nové diktatury, která koná „pro dobro všech“. Na druhou stranu tu máme řadu postav, jejich úmysly jsou čtenářům relativně skryté a vytvářejí tak napětí z jejich reakcí na jednotlivé události.

Přestože Volání do zbraně nepatří mezi klíčové díly série z pohledu divoké akce nebo zásadního posunu, rozhodně patří do jejího nadprůměru. Ačkoli jsou velké události tím, na co většina z nás čeká, je to postupné stavění postav na šachovnici do těch správných pozic, v čem Kirkman ukazuje svoji sílu. A dvacátý šestý díl Živých mrtvých je jednou z nejlepších ukázek tohoto mistrovství.

Ukázka komiksu