Deadpool: Mrtví prezidenti


Deadpool měl úspěch nejen na filmovém plátně, ale i na českém komiksovém trhu, a tak Crew pomalu rozjíždí jeho pravidelnou sérii, jejímž výkopem je právě díl příznačně pojmenovaný Mrtví prezidenti. Deadpool si to v něm rozdá s oživenou elitou Spojených států amerických, toho času v notném rozkladu a s nenávistí k celé Americe.

Obálka komiksu V komiksu se mihnou snad všichni američtí prezidenti, někteří dostanou hned mečem do hlavy, jiní v příběhu přežijí podstatně déle. Nutno však poznamenat, že americká prezidentská historie je pro většinu českých čtenářů omezena na jména jako Waschington, Lincoln či jejich novodobé následovníky typu Roosevelt nebo Nixon – tím pádem příběh trochu ztrácí poetiku, kterou v něm nacházejí domácí američtí čtenáři. V tomto ohledu je potřeba pochválit překladatele, který do textu dokázal propašovat i řadu tuzemských narážek, které patří mezi to nejvtipnější, co v komiksu zazní. Palec nahoru!

Na druhou stranu, tento díl Deadpoola působí poněkud nevyrovnaně. Příběh je sice řádně šílený, ovšem mnohdy působí poněkud zkratkovitě a zmatečně (ono představit a pozabíjet těch několik desítek prezidentů pár stránek zabere). Taky Deadpoolovy hlášky jsou občas výtečné – a občas působí trochu vynuceně a jako parodie sebe sama.

Byť by předchozí odstavec mohl vyznít negativně, nelze Mrtvé prezidenty považovat za špatný komiks. Ne, Deadpool rozhodně nemá ambice hnát se do nějakého superhrdinského nadprůměru. Naopak drží poctivou odpočinkovou linku okořeněnou množstvím humoru. A doplňuje univerzum Marvelu, které teď jednoznačně dominuje nad konkurencí od DC Comics, o správně šíleného hrdinu. Jen samostatný díl, Drákulova výzva, měl přeci jenom větší grády – ale uvidíme, s čím se Deadpool vytasí příště.

Ukázka komiksu

Běžná sekce: