Hororový příběh, který vás za chladných nocí donutí zkontrolovat, zda jsou všechna okna zavřená? Gotický román, jehož "prostředí" hraje stejně důležitou roli jako lidské postavy? Zní to možná jako pěkné povídání na přebal knihy, ale komiks Ragemoor vám skutečně velmi dobře připomene pocity, které jste možná zažívali při čtení Lovercraftových povídek.
Protože i dvojice amerických tvůrců Jan Strnad (nemýlíte se, skutečně má české kořeny) a Richard Corben stvořila dílo, které skrývá podobně znepokojivé představy jako celý Lovecraftův svět, pod jehož povrchem se sváří temné síly. Tak temné, že pouhá myšlenka na ně dovádí lidi k šílenství.
A k němu vede lidi i život na zámku Ragemoor. Prastaré sídlo s ještě prastařejšími kořeny je totiž víc než jen pouhou stavbou. Je to živoucí bytost, neustále se měnící. A s vlastní vůlí – vůlí, jíž postavit se znamená smrt nebo osud, který je ještě horší.
Corbenova kresba jen podtrhuje znepokojivý příběh, u kterého tušíte, že nemůže dopadnout dobře. Jen tajně doufáte, že hrdinové uniknou svodům šílenství a odhalení temného tajemství je nepřipraví o rozum i jejich duši.
Pokud máte rádi povídky H. P. Lovecrafta či jeho podobně laděných současníků, bude pro vás Ragemoor takřka splněným snem. V jeho příběhu dřímá pro běžného člověka nepochopitelné nadpozemské poselství. O tom, že člověk je obklopen hrůzami přesahující hranice jeho chápání. Hrůzami, pro které je jen hračkou, rozhodně ne protihráčem.
A komiks jistě zaujme i ty z vás, kteří horor přímo nevyhledávají, ale občas je přeci jen malá dávka strachu a nejistoty potěší. Těm se slabšími povahami pak rozhodně čtení nedoporučuji za deštivé podzimní noci v nějaké staré budově. Představa, že se stářím získávají i místa vlastní vůli, by jim totiž nemusela dát lehce spát.
Ukázka komiksu najdete na webu nakladatelství Comics Centrum.
Běžná sekce: