Kůstek


Hlavní hrdina komiksu - KůstekS komiksy se u nás blýská čím dál na lepší časy. Vydavatelé se množí a spolu s nimi se na náš trh dostávají ty nejlepší světové kusy. A jedním z nich je bezesporu velmi originální komiks Kůstek (v originále Bone) od Američana Jeffa Smithe, často řazený mezi ty úplně nejlepší komiksové počiny všech dob. Co každého na první pohled zcela jistě zaujme, je velmi neobyčejný a kontrastní grafický styl, v jedné své podobě sklouzávající až dětskosti. Co zaujme toho, kdo se do bublin a scén příběhu začte, je velmi neobyčejný a kontrastní vypravěčský styl.

Obal jedné z knih

Vezměme to tedy hezky popořádku. Hlavním hrdinou je titulní Kůstek, malá postavička, která se spolu se svými dvěma bratranci dostane do tajemného Údolí, kde se zaplétá do rodícího se konfliktu mezi místními obyvateli a tajemným zlem. Už upoutávky mluví o kombinaci "filmů od Pixaru a Pána Prstenů". To je sice trochu nadnesený popis snažící se knihu víc prodat než popsat, ale čím hlouběji se ponoříte do Kůstka, budete zjišťovat, že vazby s oběma fenomény zde skutečně jsou.

České vydání je v klasické černobílé variantě, která ještě zvýrazňuje výtvarné pojetí Jeffa Smithe. Ten totiž vše vykresluje v širokém spektru detailů od velmi jednoduše ale efektně naneseným kůstků po už více složitější lidi či prostředí. Na první pohled může toto pojetí čtenáře odrazovat, nakonec je však třeba uznat, že plně vystihuje hravost, která z Kůstka přímo sálá.

Pakliže jsou postavy různorodě kresleny, pak samotný příběh je ještě kontrastnější. Najdeme zde sálající hrozbu (byť v začátku jen velmi vzdálenou a skrytou), tak i vtipné scény či celé velmi zlehčené příběhy, které jako by snad nemohly patřit do jedné série. Na několika stránkách tak můžete přejít od pozorování bezstarostné činnosti všedního dne po sledování útěku a skrývání se před strašlivým nebezpečím.

Kůstek v originále vycházel mezi lety 1991 a 2004 v celkem 55 dílech, které byly později shrnuty do devíti knih. V zástupu ocenění, které celý cyklus obdržel, ční desetkrát Eisner Award a jedenáctkrát Harvey Award. Krom základní linie si celý svět vysloužil několik kratších vedlejších větví a speciálních publikací.

Scénka z komiksu

Dejte Kůstkovi šanci, nebojte se trochu dětského obalu, pročtěte si několik prvních stran a dost možná brzy zjistíte, že vás vtáhnul do sebe a okouzlil. Skrývá se v něm totiž nahuštěná výjimečnost, lehkost a hravost, stejně jako důraz a napětí. Rozhodně totiž není náhodou, že má tenhle komiksový počin takových nadšených fanoušků po celém světě.

Oficiální web Kůstka naleznete na www.boneville.com.

Běžná sekce: