Mimoni 1: Banán


Obálka komiksuMimoni jsou rozhodně fenomén – a když se po dvojici filmů Já, padouch dočkali i vlastního filmu, bylo jen otázkou času, kdy tihle malí žlutí zloduši dostanou i své české komiksové vydání.

Jak ukázal i nejnovější film, největší síla mimoňů tkví v krátkých epizodkách a postavit na nich samostatný příběh není nic jednoduchého. A právě krátkých jednostránkových vtipů se drží i jejich komiksové vydání připravené dvojici Renaud Collin (kresba) a Didier Ah-Koon (scénář). Nutno říci, že dvojice autorů vtiskla komiksovému vydání originální ráz, který se za každou cenu nedrží filmové podoby, což je jen dobře.

V jednotlivých skečích zavítáme do doupěte mimonů a budeme sledovat jejich náročný život plný nebezpečí (různé zbraně a výbušniny), dřiny a honby za banány. Vtípky zaručeně pobaví, ovšem slabinou je právě to, že nás nečeká nic jiného než právě to nebezpečí, dřina a honba za banány. Zábavnou ironii prvních skečů často vystřídá opakování tématu, ze kterého vystupují už jen ty opravdu povedené kousky, které se něčím odlišují.

Stejně jako ve filmové podobě mají i komiksové příběhy spíše podobu němé grotesky – jen občas nás čekají nějaké nápisy a zvuky. Pointa epizodek je tak postavena především na překvapivých a paradoxních situacích než hrátkách se slovy, což staví komiks do zajímavé opozice proti oblíbeným stripům, které sází především na slovní humor.

Ukázka komiksu

Komiksoví mimoni rozhodně pobaví stejně jako ve filmu, kresba i scénář dávají komiksu příjemný ráz. A pokud se je nepokusíte přečíst najednou, případně do nich občas pro trochu srandy nakouknete, nebudete zklamaní a jejich drobná dobrodružství vám rozhodně vykouzlí úsměv na rtech.

Běžná sekce: