Ryby: Útok z hlubin


Spolu s rozvojem českého komiksového trhu se občas objeví i komiks, který rozhodně nejde zařadit do mainstreamu. A právě takový budou držet v ruce čtenáři, kteří otevřou manga komiks Ryby – Útok z hlubin.

Obálka komiksu Prvních několik stránek začne poměrně klidně a celý příběh nevybočuje z toho, co běžně v komiksech potkáváme. Z obálky možná začnete tušit, že vás bude čekat popcornový horor céčkových děl typu Sharknado, možná říznutý klidným začátkem jako z Čelistí – ovšem, to se pletete. Text na přebalu nijak nelže, že v tomhle díle od Džundži Itóa vás čeká příběh jako z děl Cliva Barkera a H. P. Lovecrafta. Bizarnost bude na denním pořádku, byť se k ní propracujete pěkně postupně a po malých kouscích.

Ryby určitě nejsou pro každého. Nicméně pokud patříte mezi zkušené komiksové čtenáře, rozhodně jim dejte šanci. Nečeká vás ani klasická manga, ani klasický horor. Tato kniha je rozhodně originální a svébytná a více než kdy jindy bude platit, že co čtenář, to názor. Co je jí však vlastní, je to, že dokáže vtáhnout čtenáře do děje a postupně budovaným a stále šílenějším dějem ho držet až do konce. Jestli se pak zařadí mezi klenoty komiksové sbírky nebo naopak už bude záviset na vkusu jednotlivců.

Příjemným přídavkem hlavního příběhu jsou kraťas Přesmutný příběh o nosném pilíři a doslova Lovecraftovská povídka Záhada zlomu v Amigaře. Oba kusy doplňují obraz Džundži Itóa jako komiksového autora a ukazují, že jeho originalita není jen otázkou jediné originální komiksové knihy.

Ukázka komiksu

Běžná sekce: