Sandman: Předehra


Sandman je vpravdě snovým dobrodružstvím. Nejenže hlavní postava, která jeho jednotlivé díly propojuje, je sám Sen z rodu Věčných, pán říše snů, ale i poetika a takřka až šílená nadpřirozenost a nereálnost odkazuje na příběhy, které se mohou odehrát jedině ve snu. A Předehra jednoznačně patří k tomu nejryzejšímu, co tato série představuje.

Obálka komiksu Neil Gaiman je legendou nejen v literatuře, ale díky Sandmanovi mimo jiné i v komiksovém světě. Jeho rukopis je jasně rozeznatelný – originální nadpřirozené postavy a svět vystavěný okolo nich, které přitom nejsou nějakou bláznivou nesmyslnou směsicí. V tom tkví jeden z důvodů, proč se Gaiman vyšvihl nad šeď průměru a mnohdy i nadprůměru jiných autorů, jeho světy jsou totiž promyšlené a uvěřitelné. Samozřejmě, s realitou nemají nic společného, ale stačí přijmout, že pár pravidel funguje jinak a Gaimanovy vize nejsou zdaleka nepředstavitelné.

Předehra je samostatným příběhem Sna, který se snaží ze všech sil postavit hrozbě, která může zničit vše. Volnou návaznost na ostatní díly série v této bohaté knize najdete, ale stejně tak si ji mohou užít i úplní nováčci v sérii. Je ale potřeba dávat pozor, Sandman má své originální podání příběhu a leckdy i kresby (pochvalu si rozhodně zaslouží i hlavní výtvarníci J. H. Williams III. a Dave Stewart, kteří šíří grafického vyjádření dokázali držet krok s Gaimanovou představivostí). Prvním několik stránek – a zvlášť v této knize – může být náročných na pochopení i vychutnání si. Do příběhu je totiž potřeba se vžít a přijmout jeho běh. A stejně jako v jakémkoli snu, není radno spěchat – jakmile moc začnete tlačit, začne se vám rozplývat mezi rukama. Sandman chce čas a vychutnání si každé stránky a Předehra není žádnou výjimkou.

Sandman je důkazem, že svět komiksu je rozmanitý. Zřejmě žádné dílo, které vyšlo v českém vydání, se mu svým pojetí nepřibližuje. Jeho originalita ale může některé odradit – a to je jen dobře, výjimečná díla jsou často ta, která osloví jen část čtenářů. A ti zbylí budou hledat svůj ideál zase někde jinde.

Ukázka komiksu

Běžná sekce: