Skalpy 1: Země indiánů


V záplavě superhrdinských, fantasy a sci-fi komiksů, které zcela opanovaly český trh, jsou v podstatě realistické Skalpy jako zjevení. Nelze říct, že by byly jediným komiksem, který nevyužívá nadpřirozených prvků, ale v realističnosti se prostě skrývá určitý náboj, se kterým umí Skalpy pracovat.

Obálka komiksu Už název samotný jasně odkazuje na to, čeho se bude příběh týkat. Ale pozor, nepůjde o návrat do dob, kdy prérie v představách Středoevropanů brázdil Vinnetou a Old Shatterhand. Místo toho se podíváme do současnosti (byť poněkud drsnější), ve které se indiáni protloukají životem v rezervacích. Kdo má o trochu větší náhled do aktuálních Spojených států, ví, že rezervace mají svá někdy velmi zajímavá práva. A nejeden indiánský kmen slušně bohatne třeba na provozování kasina. Stejně jako se chystá náčelník Lincoln Rudá vrána.

Kasino ale není všechno, život v rezervaci Prérijní růže, nejchudším okrese Států, se točí i kolem pití, drog a smilnění. Pro ránu a kulku se nejde daleko a do téhle situaci přichází Dashiell Zlý kůn, hlavní hrdina tohoto komiksu. Postava, která rozhodně není černobílá a skrývá pěknou dávku tajemství, která stránku po stránce vyplývají na povrch.

Minimálně ve svém prvním dílu jsou Skalpy skvělým komiksem. Ze začátku mají možná trochu pomalejší rozjezd – ne z hlediska akce, jako spíš upoutání pozornosti – ale postupně čtenáře chytnou a vypustí až na samotném konci knihy. Je jisté, že v téhle sérii je potenciál a je na dalších dílech, jak se s ním popasují.

Ukázka komiksu