Teror ve jménu víry


Hluboko v srdci Evropy a stranou těch nejzásadnějších rozhodnutí můžeme jen těžko chápat ránu, která se otevřela v americké společnosti po 11. září. Šok pro (bývalou) supervelmoc, které se někdo odvážil postavit na jejím vlastním území, byl obrovský a nejméně v jedné generaci Američanů zanechal nesmazatelnou stopu.

Obálka komiksu

Teror ve jménu víry je osobitým vypořádáním se s hrůzou a nepochopitelností terorismu z pera legendy komiksového žánru Franka Millera (300: Bitva u Termopyl, Batman, Sin City). Je to surové dílo, jak kresbou, tak scénářem. Osobní zpověď člověka, který touží v novém světě obnovit staré pořádky.

Stejně tak se o to snaží i hlavní postavy komiksu. Stírá se rozdíl mezi komiksovým hrdinou a padouchem, neboť nepřítel je mnohem strašlivější. Je jím teror, bezdůvodný a nemilosrdný. Teror ve jménu víry však černobílý pohled dohání jinde. Absolutní zlo je nezkalené a neváhající, pochází z jiného světa, ve kterém není místo pro lidské city. Komiks tak není jen zpovědí o tom, jak se zhroutila představa u absolutní americké dominanci – ale i o ostrém vymezení My vs Oni. Dobří vs Zlí.

Teror ve jménu víry je bezpochyby rozporuplným komiksem, u kterého skutečně platí, že názor si na něj musí udělat každý sám. Není to přitom jednoduché čtení a hodně se odlišuje od komiksové produkce, která je u nás běžně k dostání.

Ukázka komiksu

I sám autor Frank Miller říká, že Teror ve jménu víry je kusem propagandy. Skutečně tomu tak je – jeho cílem je vyprovokovat emoce, ať už pozitivní nebo negativní. Ale jen těžko ho někdo přejde mávnutím rukou.

Běžná sekce: