TZ: Planeta Nippon na nominovaná na Magnesia Litera


Podhoubí českého komiksu ještě není tak zakořeněné, aby s žánrem spojené publikace sbíraly nominace na literární ceny. O to více tedy potěší, že encyklopedie japonské vizuální kultury Planeta Nippon získala nominaci na ocenění Magnesia Litera v kategorii Publicistika. Tato nabitá kniha, kterou na podzim vydalo nakladatelství Crew, provádí zájemce o Japonsko tímto svébytným vesmírem díky kolektivu autorů v čele se známou japanistkou Annou Křivánkovou.

Komiks a zejména jeho japonská větev, takzvaná manga, zažívá u nás období rozkvětu a rychle rostoucí popularity, komiks bude i hlavním tématem letošního ročníku veletrhu Svět knihy. Informativní publikace tohoto typu ale na českém trhu dlouho chyběla.

Samotná nominace Planetu Nippon představuje takto: „Kniha má velmi zajímavé čtenářské určení: má co sdělit fanouškům jednotlivých žánrů i projevů japonské popkultury, dokáže však také nabídnout vhled do zajímavé oblasti i čtenáři, který komiks (a zvláště japonský), anime nebo J-pop vůbec nezná a dodnes neznal více japonských hrdinů než sedm samurajů, psa Goro nebo Hello Kitty… Tři autoři složili knihu překvapivě kompaktní, přesvědčivou jak množstvím podávaných informací, tak formou jejich podání. ... Poučený, přitažlivý a kvalitně zpracovaný vhled do světa japonské popkultury může být dobrým příspěvkem k lepšímu chápání světa kolem nás.“

Planeta Nippon

Knihu napsali tři čeští experti na japonskou kulturu: Anna Křivánková, Karel Veselý a Antonín Tesař. Planeta Nippon vznikala několik let a každá její bohatě ilustrovaná kapitola se erudovaně věnuje vždy některému velkému fenoménu. Najdete tu dějiny fanů (takzvaných otaku) a fandomu, historii zrodu mangy, text o kultuře roztomilosti (ano, Hello Kitty ovládla i české děti), ale třeba i text o vztahu Japonců ke gay komunitě či své vlastní historii. Knihy se nevyhýbá ani negativním stránkám japonské společnosti a dozvíte se o posedlosti roboty či japonském popu. Jsou tu obsáhlé texty o filozofii mangy, o japonském bojovém duchu, o rebelech, experimentech, počítačových hrách, samurajích, jakuze, fanatickém nacionalismu… ale i o erotice a výchovném vlivu komiksů. “Kniha Planeta Nippon není určená jen pro fanoušky mangy,” dodává Jiří Pavlovský z nakladatelství Crew. “Zaujme i lidi, co se zajímají o Japonsko, počítačové hry, svět… nebo jen viděli Ztraceno v překladu a zajímá je, jestli jsou Japonci opravdu tak divní, jak se to ve filmu jeví. Prozradím pointu – jsou ještě divnější. A právě proto jejich tvorba lidi na celém světě tak fascinuje. V době, kdy se evropská i americká komerce zacyklila a nabízí stále to samé, přichází Japonci s novými ideami, nebojí se silných emocí a hlavně – nehrají podle našich pravidel.”

Nakladatelství Crew s.r.o. je momentálně největším vydavatelem japonského komiksu u nás. Stojí za většinou těch nejslavnějších titulů, včetně nejnovější Čarodějovy nevěsty, Bojového anděla Ality, Ghost in the Shell, Tokijského ghúla, hororových Ryb od Džundžiho Ita a řadou dalších komiksových legend.

Běžná sekce: