Carcassonne


Jen málo deskových her se na českém trhu stalo takovými legendami, že k nim vyšla celá řada rozšíření a jejichž základní verzi má doma skoro každý větší fanoušek deskovek. A takovou hrou je rozhodně Carcassonne.

Hra CarcassonneHra staví na jednoduchém principu přikládání náhodně vylosovaných kartiček. A to tak, aby hráči vytvářeli co největší města či nejdelší cesty, za které posléze inkasují body. Přitom si ale musí dávat pozor na mazané soupeře, kteří se vždy pokoušejí nějaký ten bodík jim ukrást.

Herní karty mají podobu čtverců, na jejichž lícové straně je příjemnou kresbou uvedená část krajiny inspirované středověkým francouzským městem Carcassonne, jehož zachovalé hradby lze obdivovat až do dnešních dnů. Dle kresby pak hráči kartičky přikládají na pro ně nejvhodnější místo – ale jen tak, že navazují na ty už vyložené.

Po vyložení karty pak má obvykle hráč možnost přiložit na ni i jednu ze svých herních figurek. Těch je však jen omezené množství, a tak se jejich umísťování, zejména s postupující hrou, vyplatí čím dál víc promýšlet. Co když se vám další kolo naskytne mnohem lepší příležitost, kde začít získávat body?

Různě navazující dílky poskytují i spoustu prostoru k taktizování. Chytrou hrou a šťastnou rukou se tak můžete připojit k hojně obodovaným místům soupeře nebo mu je dokonce kompletně sebrat.

Carcassonne je hrou s jednoduchými pravidly, která se rychle naučíte. Stejně tak i hra příjemně rychle ubíhá a nabízí spoustu zábavy ve dvou, ale i více hráčích. Není tak ani divu, že si v roce 2001 vysloužila ve světě deskovek prestižní ocenění "Spiel des Jahres".

Pokud jste tomuto fenoménu dosud unikali, určitě je nejvyšší čas to napravit, čeká na vás živoucí legenda deskových her.

Cacassonne

Běžná sekce: