EDEN Skirmish Wargame


EDEN je hrou s miniaturami (figurkami), která se odehrává v post-apokalyptickém zničeném světě plném beznaděje, bezpráví a násilí, ve kterém se každodenně potýkají malé skupinky přeživších s drsnými klimatickými změnami, hladem, žízní a v neposlední řadě s nepřáteli v podobě cizích gangů a mutantů.

Hra jako taková se řadí do takzvaného skrimish wargamingu – což v praxi znamená, že namísto velké armády o sto a více figurkách ovládáte "pouze" malou skupinu (gang). V tom má ale každá miniatura unikátní jméno, vlastnosti, schopnosti a samozřejmě vzhled.

Jeden z herních gangů

Mezi základní lákadla této hry lze zařadit především snadná pravidla, svižné hraní a relativně krátkou herní dobu (zhruba hodina a půl) – což u "skrimishovek" často nebývá zvykem.

Toliko k úvodu a hurá do boje!

 

Co budete ke hře potřebovat ?

Především figurky! Miniatury obecně bývají poměrně drahý koníček, což vám potvrdí každý modelář – či  zběžný pohled do kteréhokoliv specializovaného obchodu. U velkých wargamingových her (například Warhammeru) bývá pořizovací cena samozřejmě vyšší – většinou mezi třemi až šesti tisíci korun na armádu. U skrimishovek se tato částka běžně pohybujeme okolo dvou tisíc s pravidly.

Jeden z herních gangů

EDEN nám dokazuje že to jde ještě trochu levněji, tedy pokud si pořídíte takzvaný starter pack daného gangu, získáte nejen plně funkční gang 32mm miniatur, ale i potřebné hrací karty a pravidla. Tento starter vyjde na něco méně než tisíc korun a koupit si jej můžete třeba v prodejně Mephitu. V té samé herně si můžete hru i předem vyzkoušet, jsou zde pro tuto příležitost připravené gangy k vypůjčení a představení a také zde probíhá pravidelné hraní.

 

Ukázka stat card

Jak hra samotná funguje?

Každá figurka má svoji kartu, takzvanou stat card, na které kromě obrázku najdete i jméno, symbol frakce, ke které figurka patří, pohled na svět (takzvané stigma), čtyři herní atributy (inteligenci, sílu, odolnost a rychlost) a speciální schopnosti.

Máte dvě možnosti jak poskládat svůj gang – za prvé podle klanu, ke kterému modely náleží, či za druhé, podle stigma, které mají.

U každého ze čtyř atributů máte dvě čísla, která reprezentují, kolik kostek použijete k danému testu. Hra je velmi intuitivní, například pokud chcete udeřit protivníka, tak hodíte tolika kostkami, kolik je vaše síla, a obtížností testu bude hodnota protivníkovi odolnosti a tak dále.

Samotná pravidla jsou rozdělena na dvě části. V první části najdete veškeré základní herní mechaniky jako jsou pohyb, útočení a podobně. Ve druhé potom takzvaná přídavná pravidla, podle kterých si můžete hru okořenit o měnící se klimatické podmínky či pohyby mutantů. 

 

Suma sumárum…

Jedná se o výbornou oddechovou hru v zajímavém prostředí, která vám nezabere příliš času a která vám přinese spoustu zábavy při herních situacích, které při ní nastanou.

Další velké plus je snaha ze strany výrobce (Taban miniatures), který umožňuje stažení kompletních pravidel a stat cards z oficiálních stránek zdarma. Každý měsíc také pravidelně vychází nový model do každé frakce, díky čemuž je opravdu z čeho vybírat a hra vás jen tak neomrzí.

Běžná sekce: